Przypadłość kojarzy się głównie z nastolatkami, które przechodzą burzę hormonalną. Niestety okazuje się, że problem dotyczy coraz częściej dojrzałych kobiet, które ten czas mają już za sobą. Przetłuszczone włosy powodują uczucie wstydu i ogromny dyskomfort, ponieważ nie czujemy się atrakcyjne przez widoczny mankament. Sprawdź, jakie triki pielęgnacyjne mogą ci pomóc w tej trudnej sytuacji.

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Istnieje wiele przyczyn przetłuszczających się włosów i większość z nich można wyeliminować z pomocą lekarza lub odpowiedniej diety. Niemniej jednak problem jest powszechny i stanowi temat tabu, ponieważ osoby borykające się z nim, wolą unikać rozmów dotyczących krępującego zagadnienia, które spędza im sen z powiek.

Winowajcą są gruczoły łojowe, które wytwarzają za dużo sebum, tj. naturalnej substancji nawilżającej skórę. Łój zabezpiecza również powierzchnię ciała przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, jednak w nadmiarze raczej szkodzi.

Do głównych powodów takiej sytuacji zalicza się zaburzenia hormonalne, uwarunkowania genetyczne, dojrzewanie, wadliwą dietę oraz nieprawidłową pielęgnację. Specjaliści dodają również nadmierny i długotrwały stres.

Zdarza się, że przetłuszczanie jest zależne od typu włosów. Najbardziej narażone na tę przypadłość są posiadaczki naturalnie cienkich kosmyków, które są stosunkowo dosyć słabe i skóra w ten sposób rekompensuje wątpliwą warstwę ochronną głowy.


fot.: Unsplash.com

Przyczyny przetłuszczania się włosów:

  • zaburzenia hormonalne,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • zła pielęgnacja,
  • cienkie włosy,
  • przewlekły stres,
  • dieta uboga w witaminy i składniki mineralne.

Jak postępować w przypadku szybko przetłuszczających się włosów?

Przede wszystkim należy ustalić przyczynę. Wybierz się do lekarza rodzinnego i opowiedz o swoim problemie. Być może dostaniesz skierowania na badanie krwi oraz na wizytę u dermatologa. Diagnostyka pozwoli wykluczyć, albo potwierdzić ewentualne choroby związane z hormonami.

Jeżeli twój jadłospis składa się w głównej mierze z cukru i tłuszczu oraz jest ubogi w naturalne produkty, takie jak warzywa i owoce, zacznij od tej zmiany. Udaj się do dietetyka, który dopasuje specjalną dietę. Po około miesiącu zdrowego odżywiania zauważysz pierwsze efekty.

W przypadku nadmiernego napięcia psychicznego postaraj się odprężyć. Wprowadź do swojego życia medytację oraz techniki relaksacyjne. Jeśli to nie pomoże, zgłoś się do psychologa – być może problem jest bardziej skomplikowany, niż może się wydawać.

Niezależnie od przyczyny, wprowadź nowe metody pielęgnacyjne. Możliwe, że stosujesz zbyt mocne kosmetyki, które złuszczają skórę głowy, co w efekcie przekłada się na nadmierne i szybkie przetłuszczanie się włosów.

Wyrób nowe, lepsze nawyki

Twoim kluczem do sukcesu jest używanie odpowiednich produktów, głównie takich pozbawionych nadmiaru chemii w składzie. Bardzo dobrze sprawdzą się naturalne szampony roślinne, ponieważ odświeżają skórę głowy, jednocześnie jej nie obciążając.

Inwestuj w dobrej jakości, lekkie odżywki i aplikuj je tylko na długość włosów, raczej omijaj skalp. W przeciwnym razie dodatkowo pobudzisz gruczoły do wytwarzania sebum i wpadniesz w błędne koło. Postaraj się myć głowę co drugi dzień. Na początku może być ci bardzo ciężko, dlatego zaopatrz się w suchy szampon.


fot.: Unsplash.com

Unikaj gorących kąpieli i pryszniców. Niestety, ciepła woda również wzmaga produkcję łoju, dlatego zaprzyjaźnij się z letnią temperaturą. Po spłukaniu kosmetyków myjących możesz włączyć chłodniejszą wodę, która domknie łuski włosów i je wygładzi.

Nie zawijaj głowy w ręcznik – w ten sposób tworzysz kosmykom za wysoką temperaturę. Lepiej odciśnij delikatnie nadmiar wilgoci i pozostaw fryzurę do wyschnięcia. Używając suszarki, wystrzegaj się najcieplejszego podmuchu. Ustaw chłodne powietrze i staraj się suszyć głównie końce, pomijając skalp.

Dbaj o czystość szczotki oraz innych akcesoriów, takich jak prostownica, lokówka, spinki i gumki. Pozostałe na nich resztki kurzu i sebum mogą przetłuścić czyste włosy. Ponadto staraj się nie dotykać kosmyków w miarę możliwości – na palcach masz sporo zanieczyszczeń, które oblepią czuprynę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here