Marzysz o idealnym związku i rycerzu na białym koniu albo w Mustangu. Szukasz ze świecą tego doskonałego mężczyzny, który do końca twoich dni będzie traktował cię jak księżniczkę. A może jesteś w stałej relacji i zastanawiasz się, czy to z tobą jest coś nie tak, czy z partnerem albo uważasz, że w ogóle się nie dobraliście i z zazdrością patrzysz na udane małżeństwa. Dowiedz się, co sprawia, że związek jest silny i romantyczny.

Dlaczego niektórzy ludzie są dobrani a inni nie?

Legenda głosi, że każdy ma swoją drugą połówkę. Niestety, albo na całe szczęście, jest to tylko bajka. Problem z szukaniem idealnej osoby polega na tym, że doskonali ludzie nie istnieją, a związek należy budować na solidnych fundamentach i nie są nimi motyle w brzuchu.

Kwestia odpowiedniego dobrania się jest bardzo skomplikowana i zaczyna się od poznania samej siebie. Jak masz znaleźć odpowiedniego partnera, skoro nie wiesz, czego chcesz? Należy pamiętać, że oczekiwania mogą się zmieniać wraz z wiekiem oraz sytuacją życiową.

Zamiast kierować się maksymą „drugiej połówki”, weź na warsztat tą, która mówi, że należy najpierw zakochać się w sobie. Dzięki takiemu podejściu skupisz się na własnych potrzebach i odkryjesz, kogo tak naprawdę szukasz.


fot.: Pexels.com

W ten sposób łatwiej unikniesz stworzenia toksycznego związku. Mając świadomość, że jesteś samowystarczalna i szczęście zależy tylko od ciebie, nie będziesz tkwiła w nieodpowiedniej relacji ze strachu przed samotnością.

Sekret dobranych par zatem to samoświadomość i brak nierealnych oczekiwań względem drugiej osoby.

Przyjaźń czy kochanie?

Motyle w brzuchu i „chemia” są bardzo pociągające i niestety zaburzają racjonalne myślenie. Nie masz tak naprawdę wpływu na to, kto ci się podoba fizycznie. Możliwe, że trafiasz na samych drani, bo podążasz jedynie za głosem serca.

Udane małżeństwa się przyjaźnią. Niestety, zakochanie się kończy, a miłość ma swoje kryzysy. Rzetelna przyjaźń natomiast przetrwa wszystko. Oczywiście partner powinien cię pociągać fizycznie, ale staraj się nie stawiać emocji na pierwszym miejscu.

Zażyła relacja oparta na zaufaniu to również wzajemny szacunek. Kłótnie są nie do przeskoczenia – nawet najlepsze małżeństwa się sprzeczają albo rzucają w siebie talerzami. To normalne i prowadzi do lepszego poznania drugiej osoby oraz jej potrzeb. Szanując siebie nawzajem, będziecie chcieli dążyć do załagodzenia każdego konfliktu.

„Prawdziwa miłość” jest między dojrzałymi ludźmi, którzy lubią spędzać ze sobą czas i podjęli decyzję o stworzeniu rodziny. Nawet jeśli nie pojawią się dzieci, pary przecież mieszkają ze sobą, tworząc wspólne gospodarstwo.

Jak zbudować udane małżeństwo?

Oczywiście sformalizowanie związku nie jest najważniejsze. Jeżeli z jakichkolwiek powodów nie chcecie tego robić, to nie musicie. Problemem jednak jest, kiedy jedna strona pragnie stanąć na ślubnym kobiercu, a druga się wymiguje.

Tu przechodzimy do sedna sprawy, czyli rozmawiania. Wbrew pozorom mało kto tak naprawdę potrafi szczerze i konstruktywnie prowadzić dialog. Wynika to głównie z tego, że rodzice nie uczą swoich pociech jak rozmawiać.

Zdarzają się związki, w których jest ogromne uczucie, jednak partnerzy nie potrafią się dogadać. Takie relacje się rozpadają i obie strony ogromnie cierpią. Zamiast doprowadzać do rozwodu, lepiej jest zapisać się na terapię par. Specjalista, czyli najczęściej psycholog, uczy parę, w jaki sposób prowadzić rozmowę bez emocji, ale o emocjach.

Kolejną rzeczą, dzięki której małżeństwo można nazwać udanym, jest zachowanie bliskości. Małe gesty, takie jak trzymanie się za ręce, pocałunki i przytulanie umacniają więź. Nie bez znaczenia jest seks i tutaj po raz kolejny – rozmowa.


fot.: Pexels.com

Mówienie o swoich potrzebach i słuchanie partnera są zdecydowanie najważniejszym fundamentem, na którym można zbudować udany związek pełen zaufania i miłości.

Aby pielęgnować relację, warto chodzić na randki, albo chociaż spędzać razem wyjątkowe dni. Urodziny, rocznice, walentynki i święta. To dobre oderwanie się od rzeczywistości i czas na nabranie zdrowego dystansu do problemów.

Zasady udanych małżeństw:
  • dojrzałe prowadzenie rozmów,
  • komunikowanie swoich potrzeb,
  • słuchanie drugiej osoby,
  • wzajemny szacunek,
  • pielęgnowanie bliskości,
  • dbanie o uczucia swoje oraz partnera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here