Udowodniono naukowo, że medytacja ma dobry wpływ zarówno na naszą psychikę jak i zdrowie fizyczne. Powinna być praktykowana przez każdego, kto czuje się przytłoczony obowiązkami i emocjami, ponieważ obniża poziom stresu oraz usuwa nadmiar myśli, także tych obsesyjnych. Istnieje jednak kilka rodzajów medytacji, dlatego je przedstawiamy, abyś mogła wybrać idealną metodę dla siebie!

Kto potrzebuje medytacji?

Medytacja polega na wyciszeniu myśli i emocji, uspokojeniu oddechu i osiągnięciu wewnętrznej równowagi. Tak naprawdę każdy może i powinien praktykować tę metodę, ponieważ okazuje się, że ma ona zbawienny wpływ na umysł, układ naczyniowo-sercowy, koncentrację, odporność, a nawet metabolizm. Spokojne, rozluźnione ciało nie marnuje energii na niepotrzebne napinanie mięśni.

Ponadto układ pokarmowy jest mocno związany z psychiką i poczuciem stresu. Brzuch automatycznie się napina i nieprawidłowo funkcjonuje, przez co wiele osób odczuwa ból, ucisk lub wzdęcia. Jelita mają ogromne znaczenie dla stanu funkcjonowania układu immunologicznego, dlatego jeśli cierpisz na somatyczne choroby gastrologiczne, koniecznie wypróbuj medytację.


fot.: Pexels.com

Każdy, kto czuje, że nie radzi sobie z codziennością, powinien rozpocząć praktykę. Zdarza się, że czujemy się przytłoczeni, jednak zwykle ten stan przemija po ustąpieniu stresującej sytuacji, np. po oddaniu dużego projektu w pracy, albo zdaniu egzaminu. Niestety, bywa i tak, że wrażenie bezradności pozostaje i doskwiera nawet wtedy, kiedy nie mamy żadnego trudnego obowiązku do spełnienia. Medytacja pozwoli uporządkować emocje i odgonić nieprzyjemne myśli.

Wyciszenie poprzez kontemplację bywa elementem psychoterapii, jednak osoby zmagające się z zaburzeniami takimi jak schizofrenia, choroba afektywna dwubiegunowa oraz nerwica obsesyjno-kompulsywna, powinny skonsultować kwestię podjęcia medytacji ze specjalistą.

Podstawowe rodzaje medytacji

Pokrótce opiszemy:

  • mindfulness,
  • medytację mantry,
  • medytację duchową,
  • medytację koncentracji.

Dla osób, które mają niewiele czasu, lub rozpoczynają swoją przygodę z wyciszaniem umysłu, polecany jest trening uważności (mindfulness), czyli skupienie koncentracji na chwili obecnej. Polega na świadomym oddychaniu i poczuciu rozluźniających się powoli mięśni. Często jest to medytacja prowadzona, czyli taka, w której ktoś (np. na nagraniu) instruuje co zrobić w konkretnym momencie.

Popularna metoda, chyba najbardziej kojarzona ogólnie z tą techniką relaksu, jest tzw. medytacja mantry. Mantra to słowo, które się powtarza lub wyśpiewuje w trakcie wyciszenia. Cała uwaga skupiona jest na wydawanym dźwięku.

Medytacja duchowa związana jest z kontaktem z bogiem lub własnym, podświadomym (albo nadświadomym) „ja”. Polega na poznaniu siebie i swoich potrzeb lub odpowiedzi na zadane pytanie. Należy do zaawansowanych metod, ponieważ wymaga niemalże całkowitego odcięcia się od otoczenia.

Technika koncentracji przypomina mindfulness, ponieważ poleca się ją ludziom, którzy nie potrafią się zrelaksować. Należy skupić się na wybranym dźwięku, przedmiocie lub mantrze i odpuścić wszelkie emocje oraz myśli.

Ostatni rodzaj to medytacja ruchu, tj. przeniesienie uwagi na konkretny ruch ciała. Ciało powinno się delikatnie i płynnie kołysać, a skupienie dotyczy pracy mięśni. Psycholodzy zalecają tę metodę jako część terapii dla osób nadpobudliwych.

Dodatkowe rodzaje medytacji

Do tej grupy zaliczamy bardzo zaawansowane techniki, które czasem wymagają pomocy drugiej osoby. Przykładem są hipnoza oraz wejście w trans – możliwe jest samodzielne osiągnięcie tych stanów, jednak najczęściej odbywają się pod opieką specjalistów. Polegają na odcięciu się od własnej świadomości.


fot.: Pexels.com

Wizualizacje to tworzenie w umyśle konkretnych obrazów, w celu przekierowania myśli na pożądany tor. Istnieje grupa osób, w tym trenerów personalnych, która poleca tę technikę jako sposób na przyciągnięcie do siebie wiary we własne możliwości, co w efekcie przełoży się na osiągnięcie sukcesu w danej dziedzinie.

Medytacja może być połączona z praktykowaniem jogi. Podczas przyjmowania pozycji, należy skupić się na przepływie energii przez ciało i wytrzymać kilka minut, po czym zmienić układ i poczuć różnicę. Ta metoda ma na celu zdobycie lepszego kontaktu z własnym organizmem, co pozwala na wyższą świadomość ruchu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here