Hormony – to właśnie one sterują naszymi popędami, emocjami i nastrojem. W dzisiejszych czasach układ dokrewny jest narażony na wiele niebezpiecznych chorób. Sprawdź, czy masz objawy którejś z nich.

Skąd biorą się hormony?

Układ hormonalny, czyli dokrewny, to zespół gruczołów, które produkują hormony. Te z kolei są substancjami przekazującymi informacje pomiędzy narządami. Pełnią ogromną rolę w ciele każdego człowieka.

Nieprawidłowe działanie układu dokrewnego lub narządów z nim związanych powoduje choroby, przez które organizm sam sobie szkodzi i prowadzi do wyniszczenia, dlatego tak ważne jest, aby mieć hormony pod kontrolą.

Objawy zaburzeń hormonalnych

Każda choroba to zespół specyficznych symptomów, natomiast istnieją wspólne objawy świadczące złym funkcjonowaniu układu hormonalnego, które obligują do przeprowadzenia pogłębionej diagnostyki.

U kobiet, bardzo częstym sygnałem, świadczącym o tym, że coś złego dzieje się w organizmie, są nieregularne miesiączki lub zmiany w obfitości krwawienia. Jeden lub dwa cykle poza normą nie muszą zwiastować choroby, ale jeżeli sytuacja powtarza się nagminnie, niezwłocznie udaj się do specjalisty.

Pogorszenie nastroju, huśtawka emocjonalna oraz stany depresyjne bez przyczyny także wskazują na pogorszenie stanu zdrowia. Wiele osób udaje się po poradę do psychologa, który niewiele pomoże w tej sytuacji. Zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu i poproś o skierowanie na badania krwi.


fot.: Unsplash.com

Kolejnym popularnym objawem są zmiany w odczuwaniu temperatury. Uderzenia gorąca albo zimne stopy i dłonie, bez względu na pogodę czasem są objawem stresu. Jeśli jednak nie odczuwasz żadnego lęku, a takie symptomy cię często dopadają, może to świadczyć o zaburzeniach hormonalnych.

Nadmierne owłosienie ciała u pań zwykle wiąże się z podwyższonym poziomem androgenów, natomiast mężczyźni z ginekomastią mają problem z żeńskimi hormonami – estrogenem i prolaktyną.

Najpopularniejsze objawy zaburzeń hormonalnych:

  • zaburzenie cyklu miesiączkowego;
  • zmiany nastroju i zachowania;
  • uderzenia gorąca lub zimna;
  • nadmierne owłosienie u kobiet;
  • ginekomastia u mężczyzn.

Najczęstsze choroby

Choć istnieje wiele jednostek chorobowych związanych z gruczołami dokrewnymi, można wymienić takie, które występują bardzo często. Naukowcy i lekarze jako przyczynę wskazują genetykę oraz nowoczesny tryb życia – nieregularny sen, złą dietę, nadmierny stres.

Numerem jeden, szczególnie wśród kobiet, jest niedoczynność tarczycy. Pojawia się niezależnie od wieku, jednak najczęściej uaktywnia się w trakcie ciąży lub menopauzy, ponieważ są to stany organizmu, w których układ hormonalny odgrywa główną rolę. Ta uciążliwa choroba podstępnie się objawia. Problemy z wagą, brak energii, pogorszenie nastroju, uczucie zimna i nadmierna senność.


fot.: Pixabay.com

Kobiety coraz częściej chorują na zespół policystycznych jajników (PCOS). Większe ryzyko zapadnięcia na PCOS dotyczy pań, które są otyłe lub ktoś z rodziny cierpi na to schorzenie. Symptomy to nieregularne cykle miesiączkowe lub zanik okresu, hirsutyzm, tj. nadmierne owłosienie, trądzik oraz problemy z zajściem w ciążę. Ponadto zaburzenie uniemożliwia schudnięcie.

Insulinooporność, czyli zmniejszona wrażliwość mięśni, wątroby oraz tkanki tłuszczowej na insulinę, jest niebezpieczna, gdyż nieleczona prowadzi do cukrzycy typu II. Nie daje właściwie żadnych widocznych objawów oprócz tycia i braku efektów jakichkolwiek diet odchudzających. Jeżeli tyjesz głównie w obwodzie brzucha, nawet pomimo zdrowego odżywiania, lepiej udaj się do lekarza.

Diagnostyka i leczenie

Bywa, że dowiadujemy się o zaburzeniach gospodarki hormonalnej zupełnie przypadkiem z profilaktycznych badań, ale większość diagnostyki zaczyna się u lekarza pierwszego kontaktu, który kieruje na pobranie i analizę krwi lub moczu. Kolejnym etapem jest udanie się do endokrynologa, specjalizującego się w tym zakresie. W zależności od podejrzewanej przez niego choroby należy wykonać USG danego narządu.

Leczenie ustala lekarz na podstawie zebranych wyników badań. Najczęściej przepisuje tabletki, które zawierają syntetyczne hormony. Dzięki dostarczonej dawce układ dokrewny powoli wraca na właściwe tory. Dodatkowym zaleceniem od endokrynologa jest zazwyczaj konsultacja u dietetyka, który rozpisze jadłospis dostosowany do choroby oraz zaleci odpowiednie ćwiczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here