Trening uważności powstał w latach 70., ale zdobył popularność dopiero kilka lat temu. Obecnie powstają nawet szkoły skupiające się na nauce tej techniki, która uspokaja, odpręża i poprawia koncentrację. Sprawdź, na czym polega medytacja mindfulness i spróbuj ją przetestować na sobie!
Czym jest mindfulness?
Samo słowo przetłumaczone z języka angielskiego oznacza „uważność”. Praktyka mindfulness polega na tym, aby skupić się na chwili obecnej oraz kompletnie odrzucić myśli dotyczące przeszłości i przyszłości.
Istnieją dwa rodzaje treningu uważności: MBSR (Mindfulness-Based Stress Reduction) i MBCT (Mindfulness-Based Cognitive Therapy). Pierwszy z nich stworzył amerykański terapeuta Jon Kabat-Zinn pod koniec lat 70. XX wieku. MBSR został wdrożony jako element rehabilitacji do szpitali i placówek medycznych oraz jako praktyka wspomagająca rozwój osobisty na uniwersytetach, oraz w szkołach medytacji.
MBCT natomiast jest sposobem terapii stosowanym w depresji, zaburzeniach lękowych i odżywiania oraz zespole stresu pourazowego. Niektórzy specjaliści polecają ten rodzaj mindfulness osobom zmagającym się z przewlekłym bólem oraz zmęczeniem.
Cele mindfulness
Głównym założeniem treningu uważności jest przywrócenie równowagi emocjonalnej. Każdy z nas ma wiele myśli każdego dnia i są one przypadkowe – niekoniecznie wiążą się z tym, co akurat robimy. Naturalnym zjawiskiem jest to, że w trakcie czynności zautomatyzowanych, takich jak prowadzenie samochodu lub krojenie warzyw, umysł podsuwa nam obrazy, które generują odczucia.
fot.: Pexels.com
Przykładem może być nawracające przeżywanie nieprzyjemnej sytuacji z przeszłości. Powiedziałaś coś, co wywołało u ciebie silny wstyd oraz poczucie winy i nie możesz sobie tego wybaczyć. Niczym niezajęty umysł przywołuje wspomnienie, a emocje odżywają na nowo. Jest to powszechne zjawisko, jednak nikt nie uczy, w jaki sposób sobie z nim radzić.
To właśnie jest cel mindfulness. Nauka odpuszczania – myśli będą się zawsze pojawiały, bo tak działa ludzki umysł, ale możemy nie zwracać na nie uwagi. Ponadto trening uważności praktykowany regularnie wpływa pozytywnie na całe życie, ponieważ patrzymy na świat zupełnie inaczej. Mamy więcej energii, poprawia się koncentracja, obniża się poziom stresu, a redukcja ruminacji (nawracających myśli) przyczynia się do uzyskania wewnętrznego spokoju.
Jak zacząć?
Istnieje bardzo dużo sposobów rozpoczęcia medytacji mindfulness. W sklepach znajdziesz przewodniki w formie książek lub płyt CD oraz skomplikowane kolorowanki dla dorosłych. Rzeczywiście najlepiej jest zacząć od prowadzonego treningu, który możesz kupić nawet za pośrednictwem aplikacji do słuchania muzyki.
Polega to na tym, że trener spokojnym głosem mówi, co powinnaś zrobić w danym momencie. Opisuje, jak masz oddychać, które partie mięśni rozluźnić oraz w jaki sposób potraktować pojawiające się myśli. Wszystko to przy akompaniamencie muzyki relaksacyjnej. Najkrótsze medytacje trwają około dziesięciu minut, ale są i godzinne, dlatego bez problemu znajdziesz to, czego potrzebujesz.
Książki opisują wpływ treningu na ciało i umysł oraz przedstawiają konkretne ćwiczenia, które możesz wykonać samodzielnie. Kolorowanki natomiast to raczej gadżet. Ich fenomen polega na zajęciu się wybieraniem kolorów oraz mazaniem w celu odprężenia, jednak czy zadziała, to już kwestia bardzo indywidualna.
Możesz się zapisać na zorganizowane zajęcia mindfulness prowadzone w grupie, albo pojedynczo. Wykwalifikowany trener uczy, w jaki sposób poddać się medytacji i konsultuje ewentualne wątpliwości.
fot.: Pexels.com
Spróbuj sama!
W internecie znajdziesz wiele bezpłatnych poradników, które wcale nie są złe – są po prostu bardzo okrojone w porównaniu z tymi płatnymi. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sama zaczęła medytację mindfulness.
Weź słuchawki i włącz przyjemną muzykę relaksacyjną lub dźwięki natury. Usiądź, albo połóż się wygodnie, zamknij oczy i skup się na własnym oddechu. Spróbuj się rozluźnić i poczuć dokładnie powietrze, które unosi brzuch. Jeżeli pojawią się myśli, pozwól im odpłynąć – nie przejmuj się nimi. Dzięki temu zauważysz, jak dużą kontrolę masz nad własnym umysłem.