Mimo iż coraz więcej osób decyduje się podjąć terapię u specjalisty, wciąż istnieje grono przeciwników uważających, że jest to zbędne czy wręcz uwłaczające. Kiedy powinnaś udać się do psychologa i z czym się to wiąże?

Pójście do psychologa to nie wstyd

Niestety, nawet w dzisiejszych czasach, w małych miastach oraz na wsiach większość nie wierzy, że istnieje depresja. Uważają, że terapeuta to naciągacz, bo przecież porozmawiać można z każdym, nawet do lustra. Jest to bardzo smutny pogląd, w wyniku którego młode osoby nie udają się do specjalisty przez wstyd.

Rzeczywiście, u psychologa głównie się rozmawia, ale wcale nie tak, jak ze znajomymi lub rodziną. Specjalista najpierw przeprowadza wywiad, aby zebrać niezbędne informacje, a następnie rozpoczyna proces terapeutyczny. Pytania, które zadaje, są skonstruowane w taki sposób, aby dać pacjentowi do myślenia.

Zapominamy, że ciało jest nierozerwalnie powiązane z umysłem i jedno ma wpływ na drugie. Zła kondycja psychiczna może spowodować dolegliwości fizyczne, dlatego nie wolno ich bagatelizować.

Do terapeuty możesz się wybrać nie tylko z depresją. Ba, nie każdy psycholog się w niej specjalizuje. Istnieje wiele kwestii, które wymagają pomocy – uzależnienia, problemy w związku, kłopot z określeniem własnej tożsamości, albo zmaganie się z przewlekłym stresem.

Kiedy zapisać się do psychologa?

Jak wyżej wspomnieliśmy, umysł ma wpływ na cały organizm i odwrotnie dlatego dobrze, abyś działała holistycznie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby udać się do terapeuty, warto jednak wykonać także podstawową diagnostykę z krwi. Zdarza się, że depresja jest wynikiem nieprawidłowego poziomu hormonów i tylko endokrynolog pomoże.


fot.: Pexels.com

W zależności od tego, z jakim problemem pójdziesz do psychologa, ten być może skieruje cię do psychiatry, który jest lekarzem i prawdopodobnie wystawi skierowania na badania, dzięki którym potwierdzi lub wykluczy choroby mózgu, układu dokrewnego oraz nerwowego. Jest to niezbędne, aby podjąć właściwe leczenie. Depresja, albo zaburzenia osobowości mogą występować w przebiegu poważnych chorób, np. nowotworów.

Jeśli zauważyłaś u siebie kłopoty ze snem, przygnębienie, obniżoną koncentrację i skłonność do płaczu oraz negatywnego, obsesyjnego myślenia, rozważ rozpoczęcie terapii. Zamiatanie problemu pod dywan jedynie zaostrzy objawy i może skończyć się poważnymi zaburzeniami lękowymi.

Każda sytuacja, w której czujesz, że nie dajesz rady, wymaga konsultacji. Nie myśl, że twoje rozterki są banalne, a ty jesteś po prostu słaba. Nie lekceważ własnych dolegliwości i pozwól sobie pomóc.

Jeżeli towarzyszą ci poniższe objawy, udaj się do psychologa:

  • poczucie samotności,
  • irracjonalny lęk,
  • nadmierny stres,
  • obsesyjne myśli,
  • zaburzenia snu,
  • przygnębienie,
  • niezdolność do podejmowania decyzji.

Jak wygląda spotkanie z psychologiem?

Najpierw powinnaś wejść na stronę internetową poradni lub skonsultować telefonicznie swoje objawy, aby wybrać terapeutę specjalizującego się w twoim problemie. Pierwsza wizyta służy wstępnej diagnozie i ustaleniu ewentualnego postępowania.

Specjalista zaprosi cię do gabinetu i zapyta, co cię sprowadza. Nie stresuj się, że powiesz coś głupiego i zostaniesz wyśmiana. Nie ma możliwości, aby tak się stało. Psycholog jest osobą, która chce ci pomóc i w żaden sposób cię nie ocenia.


fot.: Pexels.com

Terapeuta zada kilka pytań dotyczących twoich uczuć oraz życia codziennego, żeby dowiedzieć się, jaki masz charakter i który nurt psychologiczny okaże się odpowiedni dla ciebie. Podobnie jak lekarz, który dobiera leczenie, psycholog również musi dokonać analizy pacjenta.

Kolejne spotkania nie będą przypadkowymi rozmowami. Specjalista ma rozpisany plan terapii i dokładnie wie, co chce z tobą przepracować danego dnia. Być może będzie ci dawał coś w rodzaju pracy domowej, czyli poprosi cię o wykonanie pewnego zadania poza gabinetem. Zapisywanie własnych przemyśleń, szczera rozmowa z bliskim, wyjście na spacer – wszystko zależy od głównego problemu.

Nie słuchaj rodziny i znajomych, którzy przekonują cię, że wymyślasz sobie przeszkody. Nikt tego nie robi, bo nikt nie lubi czuć się źle. Kieruj się swoimi emocjami i sumieniem. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy, to zapisz się do psychologa. Nawet nie musisz informować o tym otoczenia, ponieważ to twoja sprawa osobista.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here