Ten typ włosów jest wyjątkowo trudny do utrzymania w ryzach. Kosmyki odstają we wszystkich kierunkach, tworząc przysłowiową „szopę”. Wystarczy suche powietrze, mżawka lub powiew wiatru, aby zaprzepaścić godziny czesania i wygładzania. Dowiedz się czego unikać, a co wprowadzić do codziennej pielęgnacji, aby twoje włosy wyglądały dobrze.
Charakterystyka problemu
Istnieją dwie przyczyny puszących się włosów. Pierwsza z nich to nadmierne stosowanie zabiegów fryzjerskich oraz zbyt duża ilość kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji. W tym wypadku należy zaprzestać powyższych, ściąć zniszczone końcówki i przestawić się na zdrowe podejście.
Drugi powód jest nieco bardziej skomplikowany do pokonania, ponieważ wynika z genów. Być może jedno z twoich rodziców ma kręcone, a drugie proste włosy – stąd u ciebie opcja mieszana. Pusząca się czupryna jest wynikiem struktury kosmyka, który jest wysokoporowaty. Oznacza to, że włos jest matowy, szorstki i poszarpany.
Głównym problemem jest przysłowiowy bałagan na głowie, czyli stan, w którym nie możesz wygładzić niesfornych kosmyków. Pomimo codziennej pielęgnacji fryzura rządzi się własnymi prawami i zupełnie nie chce się układać po twojej myśli.
Cechy charakterystyczne puszących się włosów:
- szybko chłoną odżywkę,
- długo schną, nawet przy pomocy suszarki,
- elektryzują się,
- odstają we wszystkich kierunkach,
- suchość,
- rozdwojone końcówki.
fot.: Pexels.com
Najczęstsze błędy w pielęgnacji
Nawet jeśli taka jest twoja natura, możesz okiełznać fryzurę dzięki odpowiedniej pielęgnacji. Niestety, niewiele się mówi o tym, jak właściwie to robić. Reklamy raczej zachęcają do kupowania cudownych kosmetyków, najlepiej całych zestawów, a te w głównej mierze przeładowane są szkodliwą chemią i dają chwilowy efekt.
Najgorsze działanie wykazuje nadmierne ciepło. Gorące powietrze oraz woda dodatkowo otwierają łuski, czyli pogłębiają problem, który już istnieje. Staraj się używać letniej wody podczas mycia i nigdy nie ustawiaj suszarki na najwyższy program.
Kolejnym powszechnie występującym grzechem jest rozczesywanie wilgotnych kosmyków lub spanie z mokrymi, rozpuszczonymi włosami. Nic tak nie niszczy fryzury jak ten nawyk. Czupryna jest wyjątkowo podatna na zniszczenia, kiedy jest obciążona wodą. Nietrudno wtedy o złamanie oraz otwarcie łusek.
Jeżeli zapuszczasz włosy i unikasz podcinania końcówek, również przyczyniasz się do nadmiernego puszenia. Kosmyki psują się od końca tam, gdzie się rozdwajają. Regularna eliminacja tego problemu korzystnie wpływa na stan i wygląd fryzury.
Sprawdź skład szamponu. Im dłuższy, tym gorzej – chemia bardzo podrażnia i tak już zniszczone włosy, dlatego wybieraj delikatne środki myjące. To samo tyczy się odżywek i masek, które nadwyrężają delikatne kosmyki.
Zmień nawyki na lepsze
Najlepiej naucz się pielęgnacji od nowa. Być może z początku będzie ci trudno przyzwyczaić się do nowych metod, ale jak tylko zauważysz pierwsze efekty, przekonasz się, że naprawdę jest o co walczyć. Głównym celem jest nawilżenie włosów.
fot.: Pexels.com
W walce z nadmierną utratą wody doskonale sprawdzają się emolienty i oleje. Te pierwsze to produkty, pozostawiające na kosmykach specjalną barierę ochronną, która spełnia dwie funkcje – chroni włos przed czynnikami zewnętrznymi, oraz utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia. Dwa razy w tygodniu, około 30 minut przed myciem, nałóż na całą długość olej, np. oliwę z oliwek. Dzięki temu skutecznie wygładzisz fryzurę.
Stosuj naturalne maski, które możesz wykonać sama ze składników znalezionych w kuchni. Świetnie sprawdzają się jajka, drożdże oraz sok z cytryny. Możliwości jest wiele, a trzeba przyznać, że czynią cuda. Fryzura dostaje potężną dawkę witamin i składników mineralnych. Wypróbuj także ryż i siemię lniane.
Nie wycieraj włosów ręcznikiem, ani nie zawiązuj ich w turban. Lepiej użyj bawełnianej koszulki i delikatnie ściskając kosmyki, odsączaj nadmiar wody. Jeśli przesuwasz materiał po długości, rób to tylko od góry do dołu, nigdy przeciwnie!
To zastosuj w codziennej pielęgnacji:
- oleje i emolienty,
- zamień ręcznik na bawełnianą koszulkę,
- stosuj odżywcze maski,
- susz włosy tylko chłodnym powietrzem,
- przed snem zapleć warkocz.