Posiadaczki tego typu kosmyków na pewno wiedzą, że pielęgnacja nie należy do łatwych. Każda fryzura po kilkunastu minutach opada i traci kształt, a włosy przetłuszczają się w rekordowym tempie. Sprawa wymaga specjalnego podejścia. Dziś podpowiadamy, w jaki sposób dbać o cienkie włosy.
Cienkie, a rzadkie
Powszechnym zjawiskiem jest mylenie dwóch rodzajów włosów: cienkich i rzadkich. Te drugie mogą być grube, ale osłabione i może być ich mniej na powierzchni głowy. Z kolei pierwszy typ rośnie gęsto, jest zdrowy, natomiast struktura włosa jest słaba. Zdarza się i tak, że ktoś posiada cienkie i rzadkie kosmyki jednocześnie.
Przerzedzone włosy są najczęściej wynikiem wypadania. Dzieje się tak w przebiegu chorób, głównie hormonalnych lub po lekach, albo ciężkim leczeniu, np. chemioterapii.
Struktura włosa zależy od ilości keratyny, z której jest zbudowany. Na to wpływ mają geny oraz dieta. Tutaj hormony także mogą odgrywać pewną rolę, jednak nie są główną przyczyną. Cechą charakterystyczną cienkich włosów jest ich sypkość – ciężko je ułożyć i są pozbawione objętości. Ponadto bardzo szybko się przetłuszczają, nawet u osób, u których zakończył się burzliwy okres dorastania.
Cechy cienkich włosów:
- brak objętości,
- trudność w układaniu fryzur,
- szybkie przetłuszczanie się,
- są bardzo lekkie,
- są podatne na zniszczenia.
Pielęgnacyjne grzechy
Im cieńsze włosy, tym bardziej starasz się, aby wyglądały dobrze. To normalne, jednak niestety nadmierna pielęgnacja mocno osłabia i tak już nadwyrężone kosmyki. Reklamy namawiają do kupna całych zestawów kosmetyków, które zagwarantują cudowną przemianę i wzrost objętości, a w tobie wzrasta, ale poziom frustracji.
fot.: Pexels.com
Największym grzechem jest stosowanie zbyt wielu produktów. Szampon, odżywka, maska, serum, pianka, lakier… Niestety, ale zamiast wymarzonej fryzury dostaniesz zniszczenie i jeszcze mniejsze odbicie włosów od skóry głowy. Powinnaś używać delikatnego szamponu. I tak naprawdę to tyle.
Druga sprawa: nieprawidłowa aplikacja masek i odżywek. W ogóle ich stosowanie jest sprawą dyskusyjną w przypadku cienkich kosmyków, jednak jeśli masz problem z rozczesaniem włosów po szamponie, faktycznie powinnaś ich używać. Nakładaj je jednak od wysokości ucha w dół. Nigdy nie kładź kosmetyku na skalp, ponieważ fryzura kompletnie oklapnie!
Na zawsze pożegnaj czesanie, kiedy głowa jest mokra. W ten sposób niszczysz włosy, ponieważ łatwiej je wtedy złamać. Dodatkowo nie śpij z wilgotnymi kosmykami, ponieważ w nocy się wiercisz i pocierasz skalpem o poduszkę. Najlepiej poczekaj, aż czupryna wyschnie i zwiąż ją w luźnego koka na czubku głowy, aby zabezpieczyć końcówki przed zniszczeniem.
Niszczyciele cienkich włosów:
- aplikowanie wielu kosmetyków,
- nieprawidłowe nakładanie odżywki,
- czesanie mokrych kosmyków,
- spanie z rozpuszczonymi włosami.
Pielęgnuj z głową!
Przede wszystkim zaopatrz się w delikatny szampon, z naturalnym składem. Myj nim tylko skalp – końcówki oczyszczą się same dzięki spływającej pianie. Kup do tego równie lekką odżywkę i aplikuj od połowy długości. Dzięki temu nawykowi zyskasz nieco objętości.
Unikaj suszarki. Niestety mechaniczne suszenie włosów nie jest dobre, ponieważ powoduje zniszczenia. Jeżeli jednak musisz szybko pozbyć się wody, ustaw zimny nawiew. Cienkie kosmyki i tak szybko schną, dlatego czas nie wydłuży się diametralnie, a ty będziesz miała zdrowo wyglądającą czuprynę.
fot.: Pexels.com
Choć długie włosy są kuszące i wyglądają bardzo kobieco, nie sprawdzą się w twoim przypadku. Będą oklapnięte i bez życia, przez co będziesz chciała je częściej związywać, a to z kolei również osłabia strukturę kosmyków. Znajdź dobrego fryzjera, który stworzy na twojej głowie krótką, szykowną i wygodną fryzurę dodającą objętości.
Bądź naturalna! Rozjaśnianie, farbowanie, balejaż, trwała itp. to kolejni wrogowie cienkich włosów. Możesz zdecydować się na ewentualne pasemka, dzięki którym czupryna zyska nieco „życia”. Staraj się także stosować delikatne upięcia, ponieważ nadmiar spinek i gumek może połamać bardzo słabe kosmyki, szczególnie jeśli są przesuszone.