Czytanie najmłodszym niemal od ich pojawienia się na świecie ma wiele zalet, ale aby książka wspomagała rozwój, należy wybrać odpowiednią. Każdy etap rozwoju wiąże się z innymi potrzebami, dlatego tak istotny jest dobór historyjek oraz zadań. Dowiedz się, czym się kierować podczas kupowania książki dla dziecka.

Każdy lubi czytać określony typ literatury i nie inaczej jest w przypadku najmłodszych. Istnieją trzy podstawowe zasady, według których powinnaś wybierać dzieła dla malucha, aby były one warte czytania.

Idealna książka dla dziecka jest:

  • zgodna z jego zainteresowaniami,
  • dobrana do wieku malucha,
  • obdarzona ciekawymi ilustracjami.

Zanim dziecko pójdzie do przedszkola

Maluchy, które jeszcze nie mówią lub posługują się ograniczonym zasobem słownictwa, bardzo lubią interaktywne książki, które wydają dźwięki albo świecą. W sklepach znajdziesz wiele propozycji z takimi funkcjami, jednak pamiętaj, aby wybierać tylko takie, które uważasz za godne uwagi.


fot.: Pexels.com

Oznacza to, że powinnaś inwestować w to, czego chcesz nauczyć dziecko. Jeśli zależy ci na tym, aby pociecha szybko zaczęła wyrażać werbalnie swoje emocje, staraj się szukać takiej tematyki. Zadbaj o to, aby literatura miała przyjazne, kolorowe i wyraźne obrazki – to zdecydowanie zachęci smyka do przewracania kolejnych stron.

Słownictwo ma być jak najprostsze i możliwie ograniczone – fabuła będzie za trudna, wystarczą zdania składające się z dwóch wyrazów. W przypadku brzdąca, który ma potrzebę gryzienia, możesz kupić miękką książkę.

Uważaj na niektóre grafiki – mogą nawet przestraszyć dziecko, a tego należy unikać. Mroczne opowieści zostaw na później, czyli na czas, w którym malec będzie mógł świadomie wybierać sobie literaturę.

Dla ciekawych świata przedszkolaków

W wieku trzech lat pojawiają się pierwsze zainteresowania u dzieci. Samoloty, lalki, policjanci albo zwierzęta. Stanowią one dobrą podstawę do kupowania prezentów. Nie tylko zabawek, ale również książek.

Wybierając daną tematykę, dodatkowo zachęcisz malucha do oglądania obrazków i słuchania jak czytasz. Pamiętaj, aby w literaturze wciąż znajdowały się obrazki. Dzieci na tym etapie rozwoju bardzo lubią wczuwać się w słuchaną historię, a ilustracje pomagają stymulować wyobraźnię.

Na rynku znajdziesz książki z zadaniami dla przedszkolaków. To dobra alternatywa dla zwykłej zabawy, ponieważ wykonywanie skomplikowanych ćwiczeń rozwija myślenie logiczne, a posługiwanie się kredką motorykę małą. Ponadto takie albumy zaowocują większą chęcią do odrabiania lekcji w wieku szkolnym.

Zadania muszą być dostosowane do etapu rozwoju, dlatego nie unoś się ambicją i nie kupuj czteroletniemu dziecku zestawu ćwiczeń dla sześciolatka. Możesz uzyskać wtedy odwrotny skutek od zamierzonego – maluch się zrazi, że album jest za trudny i rzuci go w kąt.

Poważny czas szkolny

Naturalnie dzieci chodzące do szkoły mają podręczniki oraz książki z ćwiczeniami, w których najczęściej odrabiają lekcje. Mimo wszystko nie rezygnuj z kupowania mu literatury rozrywkowej. Nadal możesz inwestować w ciekawe albumy z naklejkami do zadań albo labirynty i szukanie różnic.


fot.: Pexels.com

W tym okresie pociecha uczy się też czytać, dlatego warto od razu dać mu powody do dumy i satysfakcji. Sprezentuj dziecku książkę, którą będzie w stanie samo przeczytać. Sklepy mają w asortymencie literaturę pełną obrazków, składającą się z dosłownie dwudziestu stron. Litery są bardzo duże i jest ich niewiele.

Do snu albo w ramach relaksu poczytaj maluchowi bardziej skomplikowaną książkę z wciągającą fabułą. Spraw, aby dziecko mogło wkręcić się w historię i utożsamić z bohaterami. Ilustracji nie musi być tak dużo, jak wcześniej – pociecha doskonale używa własnej wyobraźni. Poproś ją, aby sama narysowała sytuację przedstawioną w opowieści.

Tak naprawdę do każdej książki fabularnej możesz wymyślać ciekawe zadania. Wspólnie spróbujcie opisać, co czuł każdy z bohaterów, aby wspomóc rozwój empatii albo przeanalizujcie, kto robi dobrze, a kto źle, żeby nauczyć dziecko rozmawiać. Twórzcie rysunki oraz inne prace plastyczne związane z historią. Bawcie się i uczcie, a z pewnością wyrobisz w dziecku dobry nawyk czytania książek!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here