W obecnej sytuacji związanej z wirusem dzieci spędzają czas głównie w domu. Szczególnie te, które są w klasach od czwartej wzwyż. To oznacza brak WF-u, brak biegania z kolegami po podwórku i brak ruchu. Dobrze by było, abyś zadbała o aktywność fizyczną pociechy. W przeciwnym razie może przytyć i nabawić się poważnych problemów ze zdrowiem!
Dlaczego dzieci powinny ćwiczyć?
Aktywność fizyczna pozwala utrzymać organizm w zdrowiu i ta zasada tyczy się również, a może przede wszystkim dzieci. Rosnące kości i tkanka mięśniowa potrzebują ruchu. Przyrost tkanki tłuszczowej wcale nie jest obcy maluchom. To prawda, że cieszą się szybkim metabolizmem, ale nie oznacza to, że nie mogą przytyć.
Siedzący tryb życia dotknął też dzieci. Coraz rzadziej wychodzą bawić się na dworze, spotykają się ze znajomymi wirtualnie i spędzają czas na graniu w gry komputerowe. Trudno jednoznacznie ocenić czy to dobrze, czy źle, jednak niewątpliwą wadą jest ograniczony ruch.
Sport pomaga układowi dokrewnemu produkować hormony. Również te, które wpływają na koncentrację, dlatego ćwiczenia są istotne dla optymalnej pracy układu nerwowego i zdobywania sukcesów w szkole.
Zalety wykonywania ćwiczeń przez dzieci:
- redukcja nadwagi,
- rozwój tkanki mięśniowej,
- lepsza koncentracja,
- stymulacja organizmu do produkcji odpowiednich hormonów,
- poprawa odporności.
fot.: Pexels.com
Ile powinny trwać ćwiczenia dla dzieci?
Nie ma jasnych wytycznych co do czasu, który dziecko powinno dziennie przeznaczać na ćwiczenia. Specjaliści zalecają, aby młodzi uprawiali sport 2 lub 3 razy w tygodniu. Mowa o treningach takich jak karate, basen lub taniec.
Każdego dnia pociecha powinna chodzić na spacery lub jeździć na rowerze, rolkach albo hulajnodze. Istnieje zatem dowolność, jeśli chodzi o konkretny typ oraz czas ćwiczeń, jednak dzieci codziennie mają się ruszać, aby zachować zdrowie.
W przypadku nadwagi lub otyłości należy zwiększyć ilość aktywności fizycznej. Codziennie przynajmniej pół godziny ćwiczeń. Może to być spacerowanie, pływanie, czy nawet granie na konsoli przy użyciu specjalnych urządzeń śledzących ruch.
Co dzieci mogą ćwiczyć w domu?
Przykłady ćwiczeń dla dzieci:
- brzuszki i przysiady,
- rozciąganie,
- podskoki i przeskakiwanie,
- pajacyki,
- taniec,
- gry interaktywne.
Mieszkanie lub dom to dość ograniczona przestrzeń, szczególnie że dosłownie wszędzie coś stoi i przeszkadza. Nie ma mowy o bieganiu lub jeździe na hulajnodze. Należy wykazać się kreatywnością, aby młodzi nie zniechęcili się zbyt prędko do ćwiczeń.
Formą ruchu, którą pokocha każde dziecko, jest skakanie z konsolą. Brzmi specyficznie, ale rynek oferuje coraz więcej rozwiązań technologicznych, dzięki którym można utrzymać formę. Do urządzenia należy dokupić grę i już – zamieniamy się w profesjonalnego tancerza, boksera, skoczka, czy nawet snowboardzistę.
Co jednak w przypadku, kiedy nie ma mowy o interaktywnym graniu? W zależności od metrażu, jakim dysponujecie, możecie wprowadzić kilka aktywności, zaczynając od rozciągania. To dobry sposób na rozpoczęcie i zakończenie treningu.
Skakanie na skakance wymaga sporo miejsca, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować skoki bez skakanki. Urządźcie sobie zawody, kto wzbije się więcej razy, albo połóż na podłodze zabawkę i spróbujcie przeskakiwać przedmiot do przodu i do tyłu. Nie zapomnij o klasycznych pajacykach, które są świetnym ćwiczeniem angażującym całe ciało.
fot.: Pexels.com
Przysiady i brzuszki może nie należą do najciekawszych, ale jeśli wymyślisz dobry motyw, wszystko nabierze barw. Poproś dziecko, aby położyło się na podłodze na plecach. Między zgięte nogi włóż mu pudełko lub wiaderko, a za jego głową rozłóż kilka niewielkich przedmiotów. Zadaniem pociechy będzie robienie brzuszków z przekładaniem rzeczy zza głowy do pojemnika.
Podobne ćwiczenie sprawdzi się w przypadku przysiadów. Połóż na stole np. klocki. Dziecko w wyproście będzie brało klocek, a w przysiadzie odkładało na ziemię lub do pudełka. Jeśli takie zadania się znudzą, włącz muzykę i potańczcie. Zadbaj o podskoki i wymachy kończyn, aby pląsy miały jeszcze większą wartość sportową.