Jak przygotować się do psychoterapii online

Dzięki rozwojowi Internetu i nowoczesnych technologii, obecnie możesz wziąć udział w psychoterapii nawet bez wychodzenia z domu. Taka forma pomocy cieszy się coraz większą popularnością i jest świetną opcją dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą udać się do gabinetu specjalisty. Sprawdź, jak przygotować się do pierwszego spotkania online z psychoterapeutą.

Wybierz odpowiedni dzień na spotkanie

Podczas ustalania terminu spotkania ze specjalistą, warto dobrze przemyśleć wybór dnia. Dla niektórych osób najlepszym rozwiązaniem może być weekend, zwłaszcza jeśli w tygodniu praca utrudnia znalezienie wewnętrznego spokoju. Poradnia psychologiczna online może też oczywiście zarezerwować wizytę w dni robocze. Warto w takiej sytuacji upewnić się, że zmęczenie po pracy nie będzie nam przeszkadzać w pełnym skupieniu się na terapii. Należy też zastanowić się nad dogodną porą dnia na rozmowę ze specjalistą.

Zadbaj o prywatność podczas konsultacji

Spotkania z psychoterapeutą online wymagają znalezienia odpowiedniego miejsca, w którym nikt i nic nie będzie przeszkadzać. Warto poprosić domowników o niewchodzenie do naszego pokoju podczas wideorozmowy ze specjalistą. Jeśli w domu nie można być pewnym prywatności, to być może warto poprosić kogoś bliskiego spoza rodziny o udostępnienie zacisznego pomieszczenia. Przy większym budżecie można nawet wynająć na kilka godzin np. pokój w hotelu bądź biuro. Należy też upewnić się, że w wybranym miejscu Internet będzie działać bez większych zakłóceń.

Stwórz w pomieszczeniu przyjazne warunki

Przygotowanie pokoju do spotkania z psychoterapeutą jest bardzo ważne dla samopoczucia pacjenta. Warto zadbać o to, żeby np. widok za oknem nie rozpraszał naszej uwagi podczas rozmowy. Dobrym pomysłem może być również otoczenie się przedmiotami, które budzą w nas pozytywne skojarzenia i uspokajają.

Potraktuj terapię online jak wizytę w gabinecie

Terapia prowadzona przez Internet może być równie skuteczna, co spotkania w gabinecie. Dlatego warto podejść do nich dokładnie w taki sam sposób. Co więcej, konsultacje online – na przykład ze specjalistami z sieci klinik PsychoMedic – są w niektórych przypadkach nawet skuteczniejsze, niż tradycyjne wizyty. Dotyczy to zwłaszcza wizyt osób, które mają problem z wyjściem z domu czy też nie chcą spotkać kogoś znajomego w okolicy poradni. W ich przypadku wizyta w poradni mogłaby wiązać się z ogromnym stresem i utrudniać efektywne czerpanie z  oferowanej  pomocy. 

Daj sobie czas na przyzwyczajenie się do sytuacji

Pierwsza sesja terapeutyczna online może być nowym i nietypowym, nawet onieśmielającym doświadczeniem. Warto kontynuować spotkania w takiej formie, co pozwoli przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Oczywiście w przypadku niektórych osób, terapia przez Internet może się nie sprawdzić. Zazwyczaj pacjenci jednak szybko przekonują się do konsultacji online i zaczynają doceniać zalety takiego rozwiązania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here