Coraz więcej ludzi zapada na tę chorobę. Niepokojący jest fakt, że depresja dotyczy bardzo młodych osób. Pomimo wielu kampanii społecznych i nagłaśnianiu problemu, niektórzy nadal nie wierzą w jej istnienie lub nie potrafią rozpoznać objawów.

Choroba, czy wymówka?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje ją za chorobę i to poważną, która wymaga leczenia. Mimo rozwoju świata i teoretycznie życia w coraz lepszych warunkach depresja zbiera ogromne żniwo, a statystyki są niepokojące.

Jeszcze gorszy jest fakt, że wiele osób bagatelizuje zaburzenie, uważając że to zwykły smutek i wymówka leniwych ludzi, którym nie chce się wstać z łóżka. Przez takie podejście niektórzy nie chcą się diagnozować i leczyć, co niesie ze sobą przykre konsekwencje.

Depresja kompletnie pozbawia radości życia oraz pozytywnego myślenia. Każdy odczuwa to inaczej, jednak wielu chorych przyznaje, że czują, jakby ktoś wyłączył kolory. Wszystko jest szare, smutne i beznadziejne.

Objawy depresji

Ponieważ istnieją różne typy tej choroby i każdy z nich ma inne przyczyny, nie zawsze występują identyczne objawy. Istnieje jednak grupa symptomów, które towarzyszą wszystkim rodzajom depresji.


fot.: Pexels.com

Zaburzenie może rozwijać się i trwać latami w formie utajonej, przez niektórych specjalistów zwanej wysokofunkcjonującą. Taki stan pozwala pacjentom wykonywać względnie normalnie codzienne obowiązki. Chorzy zachowują się w taki sposób, że zauważenie problemu sprawia kłopot.

Wiele ludzi borykających się z depresją ukrywa smutki oraz lęki w obawie przed odrzuceniem lub wyśmianiem przez otoczenie. Boją się utraty pracy i samego procesu leczenia, co także jest objawem samym w sobie.

Strach, uczucie samotności, nieprawidłowa ocena zwykłych sytuacji oraz przewlekły stres uznaje się za podstawowe symptomy zaburzenia. W zaawansowanej formie depresja rzutuje również na zdrowie fizyczne, występują tzw. choroby somatyczne.

Główne objawy depresji:

  • smutek i przygnębienie,
  • zmęczenie,
  • bóle brzucha i głowy,
  • brak lub wzmożony apetyt,
  • zaburzenia snu,
  • poczucie samotności,
  • lęk.

Jak odróżnić smutek od depresji?

Spora część chorych lekceważy uciążliwe objawy, tłumacząc swój stan przepracowaniem i zmęczeniem. Tak naprawdę trudno odróżnić jedno od drugiego, ponieważ rzeczywiście symptomy są bardzo podobne.

Chandra może przytrafić się każdemu. Charakteryzuje się wpływem otoczenia, najczęściej pojawia się jesienią i zimą, kiedy nie ma wystarczającej ilości słońca. Zdarza się, że jest wynikiem trudnej sytuacji życiowej, np. stresującym okresem w pracy lub problemami w domu. Kończy się wraz z ustąpieniem przyczyny, czyli jest krótkotrwała.

Depresja natomiast to długi proces. Również może wystąpić jako następstwo przykrych doświadczeń, jednak nie ustaje nawet wtedy, kiedy wszystko się unormuje. Cechuje się tym, że chory traci zainteresowanie ulubionymi czynnościami i trwale odczuwa przygnębienie oraz ma problem z wykonywaniem codziennych obowiązków. Mogą wystąpić myśli i próby samobójcze.

Przyczyny i leczenie depresji

Nie ma jednej wspólnej przyczyny choroby, dlatego nie jesteśmy w stanie jej zapobiegać. Jest wynikiem wielu czynników oraz sytuacji, które przeżył lub aktualnie przeżywa pacjent. Zależy także od charakteru i wrażliwości danej osoby, ponieważ nie każdy zapadnie na depresję w wyniku podobnych doświadczeń.


fot.: Pexels.com

Kluczowa jest odpowiednia diagnoza, którą stawia psychiatra lub psycholog, na podstawie przeprowadzonego wywiadu i wykluczeniu chorób, które mogą powodować zaburzenia depresyjne. Te towarzyszą najczęściej schorzeniom układu dokrewnego i są wynikiem nieprawidłowego poziomu hormonów.

Zazwyczaj leczenie odbywa się dwutorowo, tj. pacjent pozostaje pod opieką lekarza psychiatry, który dobiera odpowiednie lekarstwa, oraz uczęszcza na terapię psychologiczną mającą na celu zmianę myślenia i budowanie poczucia własnej wartości.

Zależnie od przyczyny oraz stopnia nasilenia depresji, psycholog ustala z chorym, jak często powinny odbywać się spotkania, a także czy będzie na nich sam, czy w towarzystwie bliskiej osoby. Istotne, aby w proces zaangażowała się cała rodzina, ponieważ ważne jest okazanie wsparcia i chęci pomocy cierpiącemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here