Bywa tak, że chcemy bardzo szybko zredukować masę ciała. Przestajemy jeść, albo wpadamy w obsesję na punkcie żywienia. Za tym nigdy nie stoi zwykła chęć schudnięcia – problem znajduje się w psychice i jest niełatwy do zauważenia, tym bardziej leczenia.
Jak powstaje zaburzenie?
Świat oszalał na punkcie idealnej sylwetki, ćwiczeń oraz małych porcji modnego jedzenia. Z jednej strony to dobrze, ponieważ promuje się zdrowy styl życia, ale niestety jest też druga, mroczniejsza strona. Internet pozwala wrzucać swoje zdjęcia na portale społecznościowe i każdy może je obejrzeć. Coraz więcej obrazów przedstawia doskonałe, jędrne ciała. Nic dziwnego, zbierają one najwięcej polubień, a za tym idą pieniądze.
To samo w reklamach i filmach, które przedstawiają tylko jeden kanon piękna. Jest to szkodliwe, ponieważ zaburza obraz własnego ciała. Nie oglądamy przecież zwykłych ludzi z naszego otoczenia w skąpych strojach, dlatego zaczyna się nam wydawać, że tylko my odstajemy od reszty. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni nie wiedzą, jak wyglądają przeciętni, normalni i zdrowi ludzie.
fot.: Pexels.com
Na skutki uboczne kultu doskonałości narażeni są głównie nastolatkowie, którzy są bardzo skupieni na swojej aparycji i szukają aprobaty wśród rówieśników. Nie są na tyle dojrzali, aby wiedzieć, że większość tych zdjęć jest podrasowanych w specjalnych programach.
Tu dochodzimy do sedna. Wykreowaliśmy świat, w którym jest się lubianym i szczęśliwym tylko dzięki wyglądowi zewnętrznemu. Osoby, które czują się niedoceniane i odrzucone, poniekąd widzą w tym sposób. Niestety, nie do końca świadomie.
Najpopularniejsze zaburzenia odżywiania:
Zwykłe odchudzanie, czy zaburzenie odżywiania?
Jak zatem odróżnić zmianę trybu życia na zdrowszy od zaburzenia odżywiania? To wcale nie jest takie łatwe, ponieważ osoby borykające się z problemami skutecznie to ukrywają. Trzeba bardzo uważnie obserwować „podejrzanego”, aby właściwie mu pomóc.
Zarówno osoby chore, jak i odchudzające się zainteresowane są tematyką wyglądu i ćwiczeń. Szukają w internecie porad oraz motywacji, dlatego samo oglądanie zdjęć i filmów nie jest podejrzane. Istnieje jednak granica między regularnymi ćwiczeniami a obsesją.
Zdrowi wykonują trening o stałych porach i dbają o jego odpowiedni przebieg, tj. skupiają się na zaplanowanej aktywności. Zaburzone podejście do sportu charakteryzuje się różnorodnym doborem ćwiczeń i wykonywaniem ich niemal w każdej wolnej chwili. Brzuszki, przysiady oraz rozciąganie towarzyszą choremu rano, po południu, wieczorem, a nawet w środku nocy. Byle spalić jak najwięcej kalorii.
Kolejną kwestią jest dieta. Odchudzanie wiąże się z ustalonym rytmem jedzenia, najczęściej pięciu posiłków w ciągu dnia. Inaczej sprawa wygląda w przypadku osoby z zaburzonym obrazem własnego ciała. Nie przygotowuje jadłospisu, stara się po prostu jeść znacznie mniej. Nastolatki, aby nie wzbudzać podejrzeń, siadają do stołu z domownikami, skubią trochę obiadu, po czym odchodzą, wykręcając się brakiem apetytu.
fot.: Pexels.com
Ważenie i mierzenie wykonuje się raz w tygodniu, aby monitorować postępy, jednak osoby borykające się z zaburzeniami odżywiania robią to codziennie. Od tego zależy też ich nastrój – mniej na wadze wywołuje euforię, zaś tyle samo lub więcej, wiąże się z przygnębieniem i złością.
Niepokojące sygnały:
- Brak ustalonej diety, jedzenie mniej niż zwykle,
- wyczerpujące ćwiczenia kilka razy dziennie,
- ciągłe mierzenie i ważenie się,
- wahania nastrojów.
Skutki zaburzeń odżywiania
Niestety, jak każda choroba, również zaburzenia odżywiania związane są z negatywnymi skutkami. Prowadzą one do odwodnienia, niedożywienia i wycieńczenia organizmu. Nawet przy normalnej masie ciała, organizm staje się osłabiony i narażony na infekcje wirusowe oraz bakteryjne. Odporność nie jest w stanie walczyć z patogenami.
Zaawansowana postać choroby prowadzi do śmierci! Potrzebne jest kompleksowe leczenie, oparte w głównej mierze o psychoterapię. Unikaj pouczania, oskarżania i krzyku. Stań się wsparciem dla tej osoby i rozmawiaj z nią o uczuciach. Nie zmuszaj do jedzenia, to nic nie da, a wręcz może pogłębić problem. Pamiętaj, że im wcześniej zostaną podjęte odpowiednie kroki, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu, dlatego nie bagatelizuj niepokojących objawów.