Bywa tak, że chcemy bardzo szybko zredukować masę ciała. Przestajemy jeść, albo wpadamy w obsesję na punkcie żywienia. Za tym nigdy nie stoi zwykła chęć schudnięcia – problem znajduje się w psychice i jest niełatwy do zauważenia, tym bardziej leczenia.

Jak powstaje zaburzenie?

Świat oszalał na punkcie idealnej sylwetki, ćwiczeń oraz małych porcji modnego jedzenia. Z jednej strony to dobrze, ponieważ promuje się zdrowy styl życia, ale niestety jest też druga, mroczniejsza strona. Internet pozwala wrzucać swoje zdjęcia na portale społecznościowe i każdy może je obejrzeć. Coraz więcej obrazów przedstawia doskonałe, jędrne ciała. Nic dziwnego, zbierają one najwięcej polubień, a za tym idą pieniądze.

To samo w reklamach i filmach, które przedstawiają tylko jeden kanon piękna. Jest to szkodliwe, ponieważ zaburza obraz własnego ciała. Nie oglądamy przecież zwykłych ludzi z naszego otoczenia w skąpych strojach, dlatego zaczyna się nam wydawać, że tylko my odstajemy od reszty. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni nie wiedzą, jak wyglądają przeciętni, normalni i zdrowi ludzie.


fot.: Pexels.com

Na skutki uboczne kultu doskonałości narażeni są głównie nastolatkowie, którzy są bardzo skupieni na swojej aparycji i szukają aprobaty wśród rówieśników. Nie są na tyle dojrzali, aby wiedzieć, że większość tych zdjęć jest podrasowanych w specjalnych programach.

Tu dochodzimy do sedna. Wykreowaliśmy świat, w którym jest się lubianym i szczęśliwym tylko dzięki wyglądowi zewnętrznemu. Osoby, które czują się niedoceniane i odrzucone, poniekąd widzą w tym sposób. Niestety, nie do końca świadomie.

Najpopularniejsze zaburzenia odżywiania:

Zwykłe odchudzanie, czy zaburzenie odżywiania?

Jak zatem odróżnić zmianę trybu życia na zdrowszy od zaburzenia odżywiania? To wcale nie jest takie łatwe, ponieważ osoby borykające się z problemami skutecznie to ukrywają. Trzeba bardzo uważnie obserwować „podejrzanego”, aby właściwie mu pomóc.

Zarówno osoby chore, jak i odchudzające się zainteresowane są tematyką wyglądu i ćwiczeń. Szukają w internecie porad oraz motywacji, dlatego samo oglądanie zdjęć i filmów nie jest podejrzane. Istnieje jednak granica między regularnymi ćwiczeniami a obsesją.

Zdrowi wykonują trening o stałych porach i dbają o jego odpowiedni przebieg, tj. skupiają się na zaplanowanej aktywności. Zaburzone podejście do sportu charakteryzuje się różnorodnym doborem ćwiczeń i wykonywaniem ich niemal w każdej wolnej chwili. Brzuszki, przysiady oraz rozciąganie towarzyszą choremu rano, po południu, wieczorem, a nawet w środku nocy. Byle spalić jak najwięcej kalorii.

Kolejną kwestią jest dieta. Odchudzanie wiąże się z ustalonym rytmem jedzenia, najczęściej pięciu posiłków w ciągu dnia. Inaczej sprawa wygląda w przypadku osoby z zaburzonym obrazem własnego ciała. Nie przygotowuje jadłospisu, stara się po prostu jeść znacznie mniej. Nastolatki, aby nie wzbudzać podejrzeń, siadają do stołu z domownikami, skubią trochę obiadu, po czym odchodzą, wykręcając się brakiem apetytu.


fot.: Pexels.com

Ważenie i mierzenie wykonuje się raz w tygodniu, aby monitorować postępy, jednak osoby borykające się z zaburzeniami odżywiania robią to codziennie. Od tego zależy też ich nastrój – mniej na wadze wywołuje euforię, zaś tyle samo lub więcej, wiąże się z przygnębieniem i złością.

Niepokojące sygnały:

  • Brak ustalonej diety, jedzenie mniej niż zwykle,
  • wyczerpujące ćwiczenia kilka razy dziennie,
  • ciągłe mierzenie i ważenie się,
  • wahania nastrojów.

Skutki zaburzeń odżywiania

Niestety, jak każda choroba, również zaburzenia odżywiania związane są z negatywnymi skutkami. Prowadzą one do odwodnienia, niedożywienia i wycieńczenia organizmu. Nawet przy normalnej masie ciała, organizm staje się osłabiony i narażony na infekcje wirusowe oraz bakteryjne. Odporność nie jest w stanie walczyć z patogenami.

Zaawansowana postać choroby prowadzi do śmierci! Potrzebne jest kompleksowe leczenie, oparte w głównej mierze o psychoterapię. Unikaj pouczania, oskarżania i krzyku. Stań się wsparciem dla tej osoby i rozmawiaj z nią o uczuciach. Nie zmuszaj do jedzenia, to nic nie da, a wręcz może pogłębić problem. Pamiętaj, że im wcześniej zostaną podjęte odpowiednie kroki, tym większe prawdopodobieństwo sukcesu, dlatego nie bagatelizuj niepokojących objawów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here