Aby dobrze wyglądać, należy o siebie dbać. Codzienna pielęgnacja, zdrowa dieta i ćwiczenia bardzo dobrze wpływają na wygląd, ale czasem skóra potrzebuje czegoś więcej. Głównie twarz, która jest narażona na wpływ czynników zewnętrznych, powinna dostawać dodatkową porcję nawilżenia i odżywienia. Możesz zrobić to sama, używając produktów, które masz w kuchni! Sprawdź nasze przepisy na maseczki domowej roboty.
Po co stosować maski na twarz?
Codzienna pielęgnacja, pod warunkiem, że odpowiednio ją stosujesz, sprawia, że twarz nie ma wyprysków i jest nawilżona. Niemniej jednak, na pewno zauważyłaś, że są momenty, w których podstawowe kosmetyki nie wystarczają. Zdarza się tak głównie po opalaniu, lub w okresie jesienno-zimowym, kiedy powietrze jest bardzo suche.
Skóra wymaga wtedy dodatkowej pomocy, ponieważ szybko traci wodę i staje się napięta. Mogą pojawić się pierwsze zmarszczki lub nieprzyjemne zaczerwienienia. Ponadto twarda woda negatywnie działa na wygląd, nie tylko twarzy, ale i włosów oraz paznokci.
Zadaniem maski jest natychmiastowe odżywienie i nawilżenie skóry. Ten zabieg pełni funkcję swego rodzaju bomby witaminowej, dlatego poleca się go stosować dwa razy w tygodniu. Drogerie oferują gotowe produkty tego typu, jednak bywa to kosztowne i przeładowane chemią.
Maseczki owocowe
1. Obierz kiwi ze skórki i pokrój na plastry. Następnie ułóż je na całej twarzy, szyi i dekolcie, pomijając jedynie oczy. Pozostaw owoc na 10 minut, po czym zdejmij i przemyj skórę tonikiem. Kiwi zawiera duże ilości witaminy C, co wpływa na opóźnienie procesów starzenia.
fot.: Pexels.com
2. Obierz i zetrzyj jedno jabłko. Dodaj łyżkę miodu i dokładnie wymieszaj. Powstałą miksturę nałóż na twarz na 15 minut, po czym zmyj. Mieszanka doskonale nawilża, wygładza i koi podrażnienia.
3. Jeżeli masz problemy z przetłuszczającą się cerą, sięgnij po arbuza. Wyciśnij sok z jednego plastra owocu. Weź płatek kosmetyczny i wetrzyj delikatnie ciecz w twarz. Po 15 minutach spłucz ciepłą wodą, a potem przemyj zimną. Dzięki temu zwęzisz pory i zahamujesz nadmierne działanie gruczołów.
4. Białe winogrona również mogą być wykorzystane jako maseczka. Umyj kilkanaście małych owoców i rozgnieć je dokładnie np. widelcem. Przygotowaną papkę połóż na skórze na 10 minut. Spłucz i umyj twarz tonikiem. Te niepozorne owoce zawierają wiele witamin i składników mineralnych, które świetnie odżywiają!
Maseczki warzywne
1. Najpopularniejszym warzywem stosowanym w kosmetyce jest ogórek. Na pewno zdarzyło ci się już położyć jego plasterki na zmęczone powieki. Możesz rozłożyć je na całej twarzy, lub zrobić papkę, dodając odrobinę jogurtu. W ten sposób wygładzisz i nawilżysz skórę.
2. Do wykonania tej maseczki będziesz potrzebowała blendera. Obierz jedną marchewkę i ugotowanego ziemniaka, dodaj łyżkę posiekanej natki pietruszki. Wszystkie składniki zmiksuj i nałóż na twarz na 15 minut. Dzięki temu dostarczysz wielu witamin oraz składników mineralnych, co przełoży się na przedłużenie młodości.
3. Seler zawiera dużo fosforu, potasu i sodu oraz witaminy z grupy B. Zetrzyj go na tarce i wymieszaj z żółtkiem, oraz łyżeczką soku z cytryny. Trzymaj na skórze 10 – 20 minut, aby nawilżyć twarz. Ta mieszanka działa również jak tonik!
4. Zetrzyj marchewkę, dorzuć żółtko, łyżkę miodu oraz łyżkę twarogu. Dokładnie wymieszaj składniki i równomiernie rozetrzyj na twarzy, szyi i dekolcie. Po 20 minutach spłucz. Maseczka wyrównuje koloryt skóry i rozjaśnia przebarwienia.
fot.: Pexels.com
Działaj nie tylko z zewnątrz!
Maseczki są przyjemne i mogą stanowić formę relaksu, jednak pamiętaj, że działanie tylko na powierzchni skóry, nie da długotrwałych efektów. Wszystkie powyższe składniki można zjeść, a regularne spożywanie ich w odpowiednich ilościach, wspaniale wpłynie na stan skóry, włosów oraz paznokci.
Zbilansowana, zdrowa dieta jest podstawą dobrego samopoczucia i pięknego wyglądu. Im mniej cukru, tłuszczu oraz przetworzonych produktów, tym dłużej będziesz cieszyła się młodością! I to nie tylko zewnętrznie – cały twój organizm będzie zdrowszy i odporny na działanie wolnych rodników, które powodują przedwczesne starzenie się skóry.