Dialog wbrew pozorom nie jest łatwy. Oczywiście, mówić potrafi każdy z nas, jednak samo wydobywanie z siebie przypadkowych zdań ma niewiele wspólnego z prawdziwą rozmową. Należy w odpowiedni sposób komunikować swoje potrzeby i co ważne, umieć słuchać drugiej osoby. Sprawdź, jak usprawnić komunikację w relacji, tak abyście byli szczęśliwi.

Dlaczego rozmowa jest tak ważna?

Człowiek jest istotą społeczną, to znaczy taką, która żyje w parze lub większej grupie. Aby to było możliwe, wykształcił się u nas sposób komunikacji, jakim jest mowa. Dzięki temu zaspokajamy naszą potrzebę nawiązywania i utrzymywania relacji, budujemy związki, wychowujemy dzieci itd.

Mowa jednak nie służy tylko do rozrywki i ostrzegania siebie nawzajem, ale przede wszystkim do komunikowania swoich myśli i uczuć. Nie mamy uszu lub ogonów jak zwierzęta, które za pomocą tych części ciała okazują emocje. My musimy mówić, nie mamy innego wyjścia.

Ludzie nie zdają sobie sprawy jednak z tego, że uczucia są instynktowne, mowa natomiast jest nabyta. Uczymy się wypowiadać głoski oraz słowa i tak samo rozmawiać trzeba się nauczyć. Niestety dotychczas raczej unikano rozmów o tematach tabu i efekcie relacje międzyludzkie stały się nieco płytkie.

Zatem prawidłowa umiejętność rozmawiania jest niesamowicie ważna dla naszego zdrowia psychicznego. Skoro żyjemy w grupie, to musimy nawiązywać szczere i czyste relacje. W przeciwnym razie czujemy się samotni, nawet będąc w tłumie.


fot.: Pexels.com

Do czego prowadzi brak rozmów

Tak naprawdę nie ma znaczenia czy chodzi o związek partnerski, relację przyjacielską czy rodzic – dziecko. Rozmowa jest podstawą, a jej zaniedbanie niesie ze sobą negatywne skutki dla psychiki.

Mówi się, że małżeństwo nie jest łatwe i jest w tym dużo racji, ale główną przyczyną nieudanych związków jest nieporozumienie. Ludzie nie wyrażają swoich potrzeb ani nie słuchają siebie nawzajem. To prowadzi do kryzysów i w najlepszym przypadku dwie kochające się osoby trafiają na terapię par.

Nastolatki, które nie dzielą się swoimi emocjami oraz przeżyciami z rodziną, szukają relacji i akceptacji poza domem. Zdarza się, że przez to wpadają w złe towarzystwo i żeby zaimponować znajomym, robią naprawdę niepokojące rzeczy, np. kradną, próbują narkotyków, palą papierosy itp.

Przyjaźnie rozpadają się, ponieważ kontakt się urywa, albo strony drażnią siebie nawzajem i nie wyjaśniają sobie tych problemów. Czasem ze strachu, innym razem dla świętego spokoju albo zwyczajnie nie wiedzą, w jaki sposób zacząć trudną rozmowę.

Brak komunikacji jest przyczyną większości naszych problemów. Jesteśmy zestresowani i spięci, ponieważ trzymamy w sobie wiele gniewu, żalu, urazy i nie mamy z kim się tym podzielić. Naszą naturalną potrzebą jest dzielenie się emocjami, stąd też depresja i przygnębienie.

W jaki sposób zacząć rozmawiać?

Zacznij od siebie. Możesz zacząć prowadzić dziennik lub pamiętnik, w którym będziesz zapisywała swoje myśli i uczucia. Zdziwisz się, jak wiele dowiesz się o samej sobie! Poza tym to doskonałe ćwiczenie, ponieważ zrozumiesz, co tak właściwie chciałabyś przekazać bliskim.

Kolejnym krokiem powinno być zakomunikowanie potrzeby o rozmawianiu. Powiedz rodzicowi, partnerowi lub przyjaciółce, że potrzebujesz się wygadać i chciałabyś usłyszeć o emocjach rozmówcy. Niestety musisz liczyć się z tym, że nie każdy będzie skory do zmiany.


fot.: Pexels.com

Zadbaj o odpowiednią atmosferę. Z mężem możesz urządzić sobie miły wieczór, podczas którego się rozluźnicie i zaczniecie dialog. Przykładem niech będą walentynki – idealny czas, który możecie spędzić tylko we dwoje. Podobnie możesz postąpić z innymi bliskimi, na których ci zależy. Zaaranżuj spotkanie i przygotuj posiłek oraz pyszną kawę lub herbatę.

Być może będziesz się stresowała. Nic dziwnego, szczerość jest trudna. Spróbujesz pierwszy raz, drugi i zobaczysz, że odczujesz ulgę. Szczególnie jeśli twój rozmówca także się otworzy i porozmawiacie „od serca”.

Pamiętaj, aby nie oceniać uczuć i myśli drugiej osoby. Każdy ma prawo do własnych emocji oraz przemyśleń i należy je uszanować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here