Istnieje specyficzna forma terapii psychologicznej, która polega na spotkaniach w trójkę – ty, twój partner i specjalista. Terapia małżeńska lub par polega na rozwiązywaniu problemów, które przytłaczają dwoje ludzi. Nie chodzi tylko o zdradę. Wykwalifikowany psycholog pomaga związkom, które nie potrafią się porozumieć, straciły ogień pożądania lub borykają się z nieodpowiednimi warunkami ekonomicznymi.

Dlaczego warto korzystać z pomocy psychologa?

Czasem nastają w życiu takie momenty, że masz ochotę po prostu uciec. Praca, finanse, dzieci, a na dodatek najbliższa osoba ma wieczne pretensje i się kłócicie. W końcu przestajecie ze sobą rozmawiać. Pojawiają się myśli o rozstaniu. Jednak rozwód nie zawsze jest rozwiązaniem i zdarza się, że pary żałują swojej decyzji.

W takich chwilach lepiej pomyśleć o terapii par. Psycholog pomoże również w sytuacji, w której jedno z partnerów cierpi na depresję i życie staje się trudne dla obu stron. Ekstremalnym przypadkiem, którym zajmują się specjaliści w tym zakresie, jest pomoc związkom po zdradzie.

Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, ponieważ często okazuje się, że potrzebny jest ktoś z neutralnym podejściem do problemu. Ponadto psycholog pokaże jak naprawić błędy i nauczy rozmawiać. Kryzysy dotyczą wszystkich par na różnych etapach, dlatego należy je rozwiązywać. Poddawanie się wcale nie będzie prostsze.

Jak wygląda terapia par?

Najpierw obie osoby muszą wyrazić chęć podjęcia terapii. W przeciwnym razie nie będzie miała ona sensu, ponieważ oboje powinniście się otworzyć i chcieć poprawić relację. Zwykle to panowie mają opory przed pójściem do psychologa, jednak są i panie, które obawiają się zwierzeń.


fot.: Pexels.com

Pamiętaj, że specjalista nikomu nie może powiedzieć o waszych problemach ani was nie ocenia. Jest zupełnie neutralny, a jego zadanie to pomoc w dojściu do porozumienia.

Terapeuta przeprowadzi z każdym z was osobno rozmowę, aby poznać punt widzenia stron. Następnym etapem jest zbudowanie poczucia bezpieczeństwa i atmosfery zaufania, głównie między wami. Chodzi o to, abyście nie bali się rozmawiać – w trakcie procesu będziecie prowadzili tak naprawdę dialog między sobą, psycholog będzie zadawał pytania pomocnicze.

Po tym, jak nauczycie się komunikować bez krzyków oraz wyrzucania sobie nawzajem żali i pretensji, specjalista ustali z wami dalszą część postępowania. Wspólnie zadecydujecie, nad czym chcecie pracować oraz jakich efektów oczekujecie.

Gabinet odwiedza się raz w tygodniu, czasu ze sobą spędzacie jednak znacznie więcej, dlatego pracować głównie będziecie sami. Najpierw każde nad sobą, a potem razem nad relacją. Psycholog przekaże wam wskazówki i prawdopodobnie rozda materiały pomocnicze.

Dla kogo jest terapia par?

Na terapię udać się mogą wszystkie pary, które czują, że sobie nie radzą. Psycholog przyjmuje związki małżeńskie, nieformalne, hetero- oraz homoseksualne. Wskazaniem do zapisania się są wszelkie kryzysy i nieporozumienia.

Również ludzie, którzy się dogadują ze sobą na co dzień, ale mają problem w jednej kwestii, np. intymnej, także mogą zasięgnąć specjalistycznej pomocy.

Terapia par jest dla związków:

Oznaki kryzysu w związku

Czasem ludzie nie zdają sobie sprawy z tego, że coś nie gra i mogliby to naprawić. Wiele par uważa, że taka jest kolej rzeczy. Zakochanie, okres miodowy, a potem następuje rutyna, obowiązki, dzieci i żar wygasa.


fot.: Pexels.com

Wcale nie jest to prawdą. Każdy związek możne być mocny i pełen zaufania oraz szacunku bez względu na staż. Wymaga to jednak ogromnego zaangażowania i pracy obu stron.

Pierwszym symptomem, że dzieje się coś złego między dwojgiem ludzi, jest brak rozmów. Nagle zdajesz sobie sprawę, że nie wiesz, co twój partner czuje, ani ty nie zwierzasz się ze swoich emocji i problemów.

Następnie pojawiają się kłótnie, wyrzucanie sobie dawnych krzywd i wzajemne obwinianie o zaistniałą sytuację. Nadchodzą tzw. ciche dni i próbujecie się unikać. Żadna ze stron nie czuje się dobrze, ale jednocześnie nie wiecie jak zażegnać kryzys. To jest właśnie moment, w którym powinniście omówić wybranie się na terapię par.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here