Każdy związek przeżywa wzloty i upadki. Niestety zdarzają się i takie kryzysy, które nie mijają, a wręcz pogłębiają problem. Na pewno jest wam ciężko i chcielibyście to naprawić. Dowiedz się, jak rozpoznać kryzys i w jaki sposób odbudować relację.
Symptomy kryzysu w związku
Nie da się jednoznacznie określić przebiegu kryzysu, ponieważ wszystko zależy od związku i głównego problemu. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku zdrady, inaczej jeśli chodzi o rutynę lub kłótnie dotyczące pieniędzy.
Bez względu na przyczynę, jeszcze zanim zacznie się prawdziwy kryzys, można wyłapać pewne zgrzyty zwiastujące nadejście cichych dni. Zwykle pierwszym symptomem są niewielkie kłótnie. O sprzątanie, odprowadzenie dzieci do przedszkola, czy zgaszenie światła w pokoju.
Przestajecie ze sobą rozmawiać, nie tylko o uczuciach, ale w ogóle o przebiegu dnia. Czujecie, że atmosfera jest napięta, jednak nie wiecie jak to zmienić. Jakiekolwiek próby poprawienia zaistniałej sytuacji kończą się awanturą. Jedno chce wyjść na miasto, drugie jest zmęczone i zaczyna się obwinianie, płacz, wybuch emocji.
W skrajnych przypadkach dochodzi do zdrady po jednej stronie albo oboje szukacie wrażeń poza domem. Pamiętaj, że niewierność to sygnał świadczący o naprawdę poważnym i głębokim kryzysie w związku. Po skoku w bok bardzo trudno jest już naprawić relację, dlatego im wcześniej zdecydujecie się na podjęcie konkretnych kroków, tym większe prawdopodobieństwo, że wszystko się ułoży.
fot.: Pexels.com
Przyczyny kryzysu
U każdej pary powody będą inne. Należy jednak mieć świadomość, że kryzys jest potrzebny, aby wznieść relację na wyższy poziom. Spróbuj przypomnieć sobie waszą pierwszą poważną kłótnię. Pewnie czułaś się okropnie, ale jednocześnie wiedziałaś, że się pogodzicie i rzucicie się sobie w ramiona.
Tak może być bez względu na wasz wiek i staż związku. Przyjęło się jednak uważać, że małżeństwo wygląda w ten sposób: romantyczne zakochanie, wspaniały czas poznawania siebie, ślub, a potem to już tylko rutyna, nuda i bycie ze sobą z przyzwyczajenia. Niestety, wiele rodzin do tej pory przedstawiało taki model, ponieważ nikogo nie interesowało naprawianie sformalizowanego związku – rozwody i tak były rzadkością.
Obecnie wiele się zmieniło i ludzie chcą od życia czegoś więcej, przede wszystkim szczęścia. Miłość i długoletni związek to praca dwóch osób. Na przestrzeni lat można się jednak zagubić i nie ma w tym powodów do wstydu.
Najczęstszą przyczyną kryzysu jest cisza. Nie dosłownie, bo zapewne ze sobą rozmawiacie, ale chodzi o prawdziwą wymianę spostrzeżeń oraz uczuć. Zastanów się, czy wiesz, co czuje twój partner, kiedy wraca z pracy? O czym myśli kładąc się spać? I czy on zdaje sobie sprawę z tego, jakie emocje towarzyszą tobie w ciągu dnia?
Kolejnym popularnym powodem nieporozumień jest brak bliskości. Nie kochacie się ze sobą, nie przytulacie, ani nie całujecie. Za ręce trzymaliście się ostatnio na studiach, a na hasło „randka” wybuchasz śmiechem, bo uważasz, że to dla młodych i zakochanych.
Rutyna nie sprzyja nastrojowi do amorów. Codzienność wypełniona obowiązkami, praca, opieka nad dziećmi i stres sprawiają, że jesteście zmęczeni i marzycie tylko o odpoczynku. Nie chce wam się wychodzić na miasto ani urządzać romantycznych kolacyjek. I tak mijają miesiące, nawet lata, a wy nie wiecie, kiedy się tak oddaliliście od siebie.
Jak zażegnać kryzys w związku?
Szczęśliwie przy odrobinie chęci możecie naprawić relację. Bywa, że nawet ulepszyć! Jest jeden warunek: oboje musicie tego chcieć i się zaangażować. Jedna osoba nie będzie w stanie stworzyć związku na nowo.
Najpierw porozmawiaj z partnerem o swoich przemyśleniach i powiedz, że to dla ciebie bardzo ważne, abyście znowu się do siebie zbliżyli. Daj mu czas na odpowiedź, nie obrażaj się, jeżeli będzie chciał się zastanowić. W przypadku zgody zacznijcie działać!
fot.: Pexels.com
Umówcie się na randkę. Nie ma znaczenia, w domu czy w restauracji, ale oboje się postarajcie. Ubierzcie się elegancko, kupcie dobre wino i przygotujcie, albo zamówcie wystawny posiłek. Stwórzcie atmosferę do rozmowy i poczujcie się jak lata temu.
Innym dobrym pomysłem jest wyjazd we dwoje. Oderwanie się od codzienności sprzyja luźniejszemu podejściu do rozmów o problemach. Ponadto odpoczniecie i nabierzecie dystansu, dzięki czemu unikniecie kłótni. Pamiętajcie o celebrowaniu swojego uczucia, np. w walentynki.
Jeśli w żaden sposób nie możecie sobie poradzić, zapiszcie się do psychologa na terapię par. Specjalista opracuje z wami konkretny plan działania i nauczy jak rozmawiać. Przepracujecie wszelkie urazy i emocje. To zdecydowanie oczyści i poprawi atmosferę między wami oraz pomoże zażegnać kryzys w związku.