Na pewno chcesz, aby twoje dziecko zdrowo się rozwijało. Żeby tak było, musisz dobrze jeść – wszystko, co spożywasz, trafia również do malucha. Zadbaj zatem o dobrą dietę w ciąży. Skorzystaj z naszych wskazówek podczas ustalania jadłospisu!
Pamiętaj, że choroby rządzą się swoimi prawami
Na wstępie zaznaczamy, że nasze porady dotyczą zdrowych osób. Wynika to z tego, że każda choroba przebiega w inny sposób i potrzebuje często specjalnej diety. Ponadto przyjmowane leki mogą wykluczać możliwość spożywania niektórych produktów.
Jeśli cierpisz na schorzenia przewlekłe, ale chciałabyś ustalić konkretny jadłospis, najlepiej wybierz się do dietetyka. Internetowe porady mogą bardziej zaszkodzić, niż pomóc, a ciąża jest wyjątkowym czasem, w którym dbasz nie tylko o siebie, ale i swoje dziecko.
Możesz również porozmawiać z lekarzem prowadzącym, jakiego typu jedzenia powinnaś unikać, aby zdrowo przejść stan błogosławiony. Specjalista z pewnością wskaże co wolno, a czego nie i uspokoi cię w tej kwestii.
Jakie działanie powinna wykazywać dieta w ciąży?
Ponieważ w twoim ciele rozwija się nowy organizm, przede wszystkim powinnaś dostarczyć sobie i dziecku wielu składników mineralnych i witamin. Są niezbędne do prawidłowej budowy komórek oraz wzmacniają układ immunologiczny.
fot.: Pexels.com
Jeszcze przed zajściem w ciążę dobrze jest uzupełniać kwas foliowy, jod i kwasy DHA. Oczywiście, planując macierzyństwo, należy udać się do lekarza, który na pewno o tym wspomni i przepisze dokładne dawki dostosowane do twojego wieku, stanu zdrowia oraz wyników badań krwi.
Oprócz odporności dobrze jest wspomóc układ mięśniowo-szkieletowy, ponieważ będzie on narażony na przeciążenia. Prawidłowo odżywiony szybciej się zregeneruje, co znacznie wpłynie na twoje samopoczucie. Zmieni się również skóra. Poza odpowiednią pielęgnacją także dieta ma wpływ na jej stan.
Naturalnym procesem jest przybieranie na wadze w trakcie ciąży. Warto jednak zadbać o to, aby nie przybyło więcej kilogramów, niż to potrzebne. Później bardzo trudno się ich pozbyć, szczególnie kiedy będziesz zmęczona zajmowaniem się dzieckiem i zwyczajnie nie starczy ci sił na ćwiczenia.
Jeść za dwoje?
Wciąż funkcjonuje stary mit głoszący, że kobieta spodziewająca się dziecka powinna jeść za dwie osoby. To bzdura, która przysparza wielu problemów. Rzeczywiście należy przyjmować trochę więcej kalorii, ale jest to spowodowane tym, że twój organizm zwiększy zapotrzebowanie energetyczne. Płód przecież nie je, pobiera tylko składniki mineralne z twojego pożywienia.
Dieta w ciąży musi być zbilansowana, czyli dostarczać różnych witamin i minerałów. Unikaj monotonnego jedzenia tych samych dań po kilka razy w tygodniu. Urozmaicaj jadłospis, tak aby się nie nudził i był treściwy. Sama zauważysz, jak dobrze wpłynie to na twój stan zdrowia.
Zachcianki to naturalna rzecz w ciąży i nie są one przypadkowe. Twoje ciało krzyczy, że potrzebuje określonego typu pożywienia. Niestety nasz umysł podpowiada zwykle puste kalorie, czyli słodycze i słone przekąski. Nie daj się zwieść! Zróżnicowana dieta może skutecznie zapobiec takim nagłym pomysłom na zjedzenie lodów.
To co jeść, żeby było zdrowo i treściwie?
Cukry proste są dozwolone w diecie ciążowej. Ale staraj się unikać batoników i cukierków, raczej wybieraj owoce. Gruszki, jabłka i jagody mają dużo cukru, więc powinny zaspokoić tę potrzebę. Chęć na słodkie produkty pojawia się, ponieważ płód potrzebuje glukozy do prawidłowego rozwoju, dlatego nie ignoruj tego rodzaju zachcianek.
Praktycznie każdego dnia powinnaś jeść mięso białe. Możesz przyrządzić je na parze, ugotować, albo upiec. Zawarte w nim białko stanowi podstawowy budulec komórek ludzkiego ciała. Twoje dziecko po prostu go potrzebuje, a i ty musisz się regenerować. Ponadto w mięsie znajduje się dużo żelaza, co korzystnie wpływa na krew.
fot.: Pexels.com
Wybieraj tłuszcze roślinne, zamiast zwierzęcych. O ile chude mięso jest w porządku, to tłuste już niekoniecznie. Niestety, dla organizmu są to puste kalorie, odkładające się w biodrach. Co innego w przypadku olejów pochodzenia roślinnego. Te zawierają dużo witamin oraz nienasycone kwasy z grupy Omega. Zawsze miej w kuchni oliwę z oliwek i olej rzepakowy oraz słonecznikowy.
Warzywa dodawaj do każdego posiłku i jedz w dowolnych ilościach. Nie dostarczają wielu kalorii, natomiast zapobiegają odwodnieniu i dostarczają witamin oraz błonnika. Ten z kolei pobudza jelita do pracy, więc unikniesz zaparć.