Co jakiś czas media lansują konkretny typ odżywiania. Zachwalają, że to dzięki niemu gwiazdy są szczupłe i młodo wyglądają, że będziemy mieli więcej energii i jeszcze ozdrowiejemy. Wydawnictwa natychmiast uruchamiają nakład książek w temacie i świat szaleje. Ale historia pokazuje, że moda nie zawsze idzie w parze ze zdrowiem. Dziś poznasz dietę ketogeniczną i dowiesz się, czy jest dla ciebie.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Głównym założeniem tej diety jest spożywanie przede wszystkim tłuszczów i ograniczenie węglowodanów. W normalnym, zbilansowanym jadłospisie tłuszcz powinien stanowić 35% dziennych posiłków. Dieta ketogeniczna nakazuje jedzenie dań, które zawierają aż 80-90% tego składnika!

Paradoksalnie tłuszcz spala… Tłuszcz. Ten paradoks jest spowodowany ketozą, czyli procesem rozpadu tłuszczów. W wyniku tego zwiększa się stężenie ciał ketonowych we krwi, maleje za to stężenie glukozy, co przekłada się na zmniejszenie uczucia głodu.

Nie myśl jednak, że jest to dieta idealna. Takie eksperymentowanie na własną rękę jest skrajnie nieodpowiedzialne i może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, ponieważ żywienie ketogeniczne nie jest naturalne.

Zanim podejmiesz decyzję o zmianie stylu życia w tym kierunku, skonsultuj się z lekarzem i koniecznie z dietetykiem. Nie możesz samodzielnie dobierać posiłków. Specjalista przygotuje jadłospis, który nie zrujnuje organizmu.

Zalety diety ketogenicznej

Z pozoru wszystko jest idealne, ponieważ ciało pobiera energię z tłuszczów, a nie z glukozy, która zaś trafia do układu nerwowego i zasila mózg. W początkowej fazie, czyli przez okres dwóch miesięcy, osoba stosująca dietę ketogeniczną ma mnóstwo energii i czuje się lekko.


fot.: Unsplash.com

W wyniku spadku ilości glikogenu zmniejsza się ilość wody w mięśniach, przez co spada masa ciała. Jest to niewątpliwie zaleta, która skłania wielu do podjęcia tego stylu żywienia, nawet bez opieki lekarskiej.

Ponadto na diecie nie występują wzdęcia, brakuje bólów brzucha, a ewentualnie obrzęki znikają. Ograniczony jest nie tylko głód, ale przede wszystkim nie towarzyszy uciążliwa ochota na słodkie produkty.

Dieta ketogeniczna nie została jednak opracowana jako sposób na redukcję masy ciała. Jej głównym zamysłem jest obniżenie lub eliminacja objawów, które występują w przebiegu ciężkich chorób, takich jak padaczka, zespół Retta, Dravet i Doose, oraz stwardnienie guzowate.

Tak naprawdę nie wiadomo dlaczego takie żywienie pozytywnie wpływa na powyższe zaburzenia, jednak naukowcy pracują nad potwierdzeniem tezy, jakoby ciała ketonowe chroniły komórki nerwowe przed atakiem wolnych rodników.

Zalety diety ketogenicznej:

  • spadek masy ciała,
  • eliminacja problemów gastrycznych,
  • wzrost energii,
  • polepszenie samopoczucia,
  • obniżenie nasilenia objawów w wybranych chorobach układu nerwowego.

Wady diety ketogenicznej

Pomimo wielu kuszących i niewątpliwie wspaniałych zalet, dieta ma równie potężne wady. Po wstępnej fazie, w której pojawia się wzrost energii, przychodzi kolejny, znacznie trudniejszy etap. Po maksymalnie trzech miesiącach występuje zmęczenie, rozdrażnienie oraz problemy z koncentracją.

Jelita, mimo że z początku działały bez zarzutu, teraz są rozregulowane. Osoby będące na diecie ketogenicznej doświadczają silnych bólów brzucha i częstomoczu. Rozwija się kamica moczanowa. Lekarze ostrzegają, że ten sposób żywienia przyczynia się do powstawania zaburzeń układu hormonalnego. Ciało zaczyna wydzielać również nieprzyjemny zapach i domaga się słodyczy ze zdwojoną siłą.


fot.: Unsplash.com

Dieta ketogeniczna nie może być stosowana przez osoby borykające się z chorobami wątroby, trzustki lub nerek! Może dojść do zatrucia organizmu i zgonu!

Wady diety ketogenicznej:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here