Odpowiedzialne i przemyślane podjęcie decyzji o zajściu w ciąże to bardzo rozsądny krok. Co należy uczynić, zanim podejmiecie próby? Przeczytaj nasz krótki i praktyczny poradnik „przed” ciążowy.

Marsz do lekarza

Przede wszystkim warto się przebadać. Zarówno ty, jak i twój partner powinniście wykonać badania krwi oraz skontrolować ogólny stan waszego zdrowia. Udaj się do ginekologa, który przeanalizuje wyniki i powie ci, jak dokładnie powinnaś zadbać o organizm. Wszelkie niedobory witamin należy uzupełnić, zanim rozpoczną się starania o dziecko.

Jeżeli cierpisz na jakiekolwiek choroby przewlekłe i przyjmujesz leki, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym. Środki farmakologiczne mogą osłabiać możliwość zajścia w ciążę, albo negatywnie wpływać na płód. Niektóre objawy wynikające z powyższych schorzeń być może się nasilą w trakcie ciąży, dlatego porozmawiaj ze specjalistą czego się spodziewać.

W przypadku chorób partnera on również musi zasięgnąć porady lekarskiej, jako że istnieją lekarstwa uszkadzające nasienie.

Nieoceniona pomoc dietetyka

Największy wpływ na płodność obu płci ma dieta. Wszystkie składniki mineralne muszą być na odpowiednim poziomie, ponieważ wpływają one na jakość nasienia oraz utrzymanie ciąży i rozwój płodu.


fot.: Unsplash.com

Ustalenie dobrego jadłospisu może przysparzać wielu trudności, dlatego najlepiej będzie jeśli zapiszecie się do dietetyka. Weźcie ze sobą świeże wyniki badań i przekażcie specjaliście informacje o przyjmowanych lekarstwach. Dzięki temu dostaniecie dietę dobraną do waszych potrzeb.

Dietetyk doradzi również w kwestii suplementów, które będą bezpieczne i przydatne w czasie starania się o maleństwo. Niestety nie zawsze udaje się uzyskać optymalny poziom witamin w organizmie samą dietą.

Ćwiczenia dla wzmocnienia

Pamiętajcie o tym, że w zdrowym ciele, zdrowy duch, a w tym wypadku – płód. Jeśli wzmocnisz układ kostno-mięśniowy, lepiej zniesiesz trudy noszenia dziecka pod sercem. Twoje ciało stanie się silne i mniej odczuje skutki uboczne.

Twój partner także powinien poćwiczyć, ponieważ dzięki temu wzrośnie poziom testosteronu, niezbędny do produkcji dużej ilości zdrowego nasienia. Im więcej ruchliwych plemników, tym większe szanse na rychłe zapłodnienie.

Uważaj jednak, żeby nie zredukować za bardzo masy ciała. Tkanka tłuszczowa jest bardzo potrzebna kobiecie do utrzymania ciąży. Jeżeli masz nadwagę, albo borykasz się z otyłością, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Stan błogosławiony może okazać się dla ciebie niebezpieczny!

Styl życia również ma znaczenie

Wiele nawyków szkodzi organizmowi, a co za tym idzie, również dzidziusiowi. Zaniechajcie picie alkoholu na jakiś czas. Przynosi on jedynie spustoszenie w ciele i nie ma z niego żadnych korzyści. Palenie papierosów to kolejny szkodliwy czynnik, którego należy się pozbyć.

To się tyczy również partnera. Alkohol i tytoń mają negatywny wpływ na jakość i ilość nasienia. Uszkadzają one komórki jajowe i plemniki, dlatego w tej kwestii zachowajcie wstrzemięźliwość, aby mieć pewność, że dziecko przyjdzie na świat zdrowe i pozbawione wad genetycznych.

Trudny, ale niezbędny krok to ograniczenie stresu. Ten wyjątkowo utrudnia zapłodnienie. Wyjedźcie na urlop, zrelaksujcie się i zregenerujcie. To znacznie ułatwi zajście w upragnioną ciążę i pozytywnie wpłynie na stan całego organizmu.


fot.: Unsplash.com
Przyjrzyjcie się swoim kosmetykom i żywności

Dobrze jest zastosować swego rodzaju detoks dla ciała, aby pozbyć się z niego szkodliwych substancji. To, co dla dorosłych jest obojętne, może mieć wpływ na rozwój płodu. Sprawdźcie, czy wasze kosmetyki nie są przypadkiem przeładowane chemią.

Zainwestujcie w naturalne, hipoalergiczne i ekologiczne produkty, stworzone ze składników naturalnego pochodzenia. Wyjdzie wam to na zdrowie i nie będziecie się martwili, że ciąży zaszkodzą toksyny.

Kupując produkty spożywcze, też czytajcie etykiety. Starajcie się wybierać żywność, która ma krótki skład, szczególnie w przypadku serów i wędlin. Niestety bardzo często są napakowane zbędnymi wypełniaczami i spulchniaczami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here