Mróz, wiatr, ogrzewane powietrze, środki do dezynfekcji – to są czynniki, z którymi twoje dłonie muszą radzić sobie każdego dnia w okresie jesienno-zimowym. Żadne z powyższych nie ma dobrego wpływu, a wręcz przeciwnie, poważnie narusza delikatną skórę. Uciążliwe i bolesne podrażnienia wyjątkowo utrudniają codzienne funkcjonowanie i wykonywanie podstawowych czynności. Sprawdź, w jaki sposób możesz pomóc i zregenerować swoje dłonie.

Suche i szorstkie dłonie – przyczyny

Zima od zawsze była trudnym czasem dla skóry, ale w okresie pandemii nastały naprawdę ciężkie czasy. Płyny do dezynfekcji na bazie alkoholu niesamowicie wysuszają dłonie i doprowadzają do bolesnych pęknięć, które niełatwo zagoić.

Obserwuj zaczerwienienia i bądź czujna, ponieważ szorstkie i suche ręce mogą świadczyć o stanie chorobowym i wtedy zwykła regeneracja nie pomoże. Przede wszystkim możesz mieć do czynienia z atopowym zapaleniem skóry (AZS) lub łuszczycą, które wymagają konsultacji z dermatologiem.

Jeżeli dokuczliwe zmiany skórne dotyczą większej powierzchni, nie tylko rąk, a do tego swędzą i zauważyłaś wysypkę, niezwłocznie udaj się do lekarza rodzinnego, ponieważ być może jest to objaw jakiegoś skomplikowanego schorzenia, które wymaga odpowiedniej diagnostyki! Sucha skóra bywa często symptomem zaburzeń hormonalnych.

W przypadku dłoni, które cierpią z powodu mrozu i ogrzewania, oprócz suchości i szorstkości mogą wystąpić lekko krwawiące rany, zaczerwienienia oraz ból. Jeśli takie dolegliwości pojawiają się po użyciu określonego środka, np. mydła lub płynu do mycia naczyń sprawdź, czy nie borykasz się z alergią.

Najczęstsze przyczyny suchych dłoni:

 • atopowe zapalenie skóry (AZS),
 • łuszczyca,
 • uczulenie,
 • zaburzenia gospodarki hormonalnej,
 • suche powietrze,
 • mróz,
 • środki do dezynfekcji,
 • brak odpowiedniej pielęgnacji.

fot.: Pexels.com

Jak zapobiegać suchej skórze na dłoniach?

Każdy z nas powinien starać się unikać uciążliwych podrażnień, ponieważ później trudno je zaleczyć. Nie jest to wcale proste zadanie, ponieważ ręce są nieustannie wystawione na działanie szkodliwych czynników, ale warto chociaż spróbować.

Wychodząc na mróz lub wiatr, zakładaj rękawiczki. Najlepsze są skórzane, bo stanowią najlepszą barierę. Niestety smartfony niespecjalnie przyjaźnią się z odzieżą dla dłoni, choć w sklepach można znaleźć specjalne rękawiczki, które na palcach pokryte są powłoką umożliwiającą korzystanie z dotykowego ekranu. Przemyśl zakup takiego gadżetu, ponieważ odsłonięcie ręki choćby na kilka sekund wystarczy, żeby powstały podrażnienia.

Po każdym myciu dłoni wetrzyj w nie krem nawilżający. Wybierz taki, który szybko się wchłania i nie pozostawia lepkiego filmu. Do zmywania naczyń zakładaj rękawiczki lateksowe. Zanim je nałożysz, możesz dodatkowo zabezpieczyć skórę specjalnym balsamem ochronnym.

Płyn do dezynfekcji to obecny hit sezonu, ale nigdy nie stosuj go w zimny dzień, znajdując się na dworze. Skóra natychmiast stanie się bardziej podatna na podrażnienie i nabawisz się niemałego problemu. Ponadto zwyczajnie wychłodzisz ręce, które skostnieją i zrobią się czerwone niczym buraki.

Zabezpiecz dłonie:

 • zawsze noś rękawiczki na dworze,
 • nie używaj płynu do dezynfekcji na mrozie i wietrze,
 • zmywaj naczynia w rękawiczkach lateksowych,
 • stosuj kremy nawilżające i ochronne.

Jak zregenerować suche dłonie?

W przypadku kiedy problem już wystąpił, musisz się ratować. Domowe sposoby to oczywiście wcieranie kremów, ale również stosowanie specjalnych masek, które nawilżą i odżywią suche dłonie. Możesz zrobić je sama, albo kupić gotowe w drogerii.


fot.: Pexels.com

Inna metoda polega na nasmarowaniu skóry tłustym kosmetykiem i założeniu materiałowych, cienkich rękawiczek przed pójściem spać. W nocy krem doskonale się wchłonie w podrażnione ręce, a dzięki rękawiczkom nie będziesz go miała we włosach i w pościeli.

Salony kosmetyczne oferują specjalistyczne zabiegi regenerujące. Przejrzyj dostępną ofertę i zapisz się na odżywczą relaksację niczym w SPA. Dodatkowo się rozluźnisz i zyskasz zdrowy wygląd całych dłoni oraz paznokci. Ponadto salonowe zabiegi wpływają na odmłodzenie skóry!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here