Suche, szorstkie ręce to zmora wielu osób. Ciężko sobie poradzić z takim stanem skóry, ponieważ utrudnia on wykonywanie codziennych obowiązków, takich jak zmywanie naczyń. Istnieją jednak dobre i łatwe sposoby, dzięki którym skutecznie poprawisz wygląd dłoni oraz zabezpieczysz je przed kolejnymi ewentualnymi podrażnieniami. Zobacz, jak możesz sobie pomóc domowymi metodami.

Zrób sobie maseczkę na dłonie

Dobrym sposobem jest stosowanie co jakiś czas masek, które nie tylko nawilżą, ale jednocześnie odżywią naruszoną skórę. Możesz ich używać przez cały rok, choć najbardziej ci się przydadzą niewątpliwie w okresie jesienno-zimowym. Wtedy regeneracja jest obowiązkowa, jako że ręce są wyjątkowo suche i podrażnione.

Przygotuj papkę z jednego ugotowanego ziemniaka, jajka oraz łyżki gęstej śmietany. Rozgnieć kartofla i zmieszaj z resztą składników, po czym nałóż miksturę na grzbiety dłoni. Potrzymaj ją przez 15-20 minut pod folią spożywczą, aby wzmocnić jej działanie. Spłucz i posmaruj ręce kremem nawilżającym.

Miód cechuje się silnie regeneracyjnymi właściwościami dla skóry, włosów oraz paznokci. Wykorzystaj tę wiedzę i wmasuj nieco słodkiego dobrodziejstwa w ręce. Lepiej wybierz miód skrystalizowany, ponieważ łatwiej będzie ci go utrzymać na dłoniach, niż ten zupełnie płynny. Maskę pozostaw na 10 minut, a potem dokładnie zmyj.


fot.: Unsplash.com

Kolejny przepis angażuje żółtko oraz oliwę z oliwek. Podgrzej dwie łyżki oliwy i mieszaj z żółtkiem aż do uzyskania jednolitej masy. Nałóż na dłonie i owiń folią. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu dodatkowo owiń ręce w ręcznik na dwadzieścia minut.

Najłatwiejsza spośród maseczek to ta z oleju kokosowego. Wystarczy, że posmarujesz grzbiety rąk tym składnikiem i owiniesz w folię. Olej zacznie się rozpuszczać pod wpływem ciała, dlatego dokładnie zabezpiecz całość przed przeciekaniem. Możesz potrzymać na dłoniach nawet pół godziny, aby wszystko się wchłonęło i dokładnie odżywiło skórę.

Kuchenne dobra do wykorzystania na dłoniach:

  • miód,
  • oliwa z oliwek,
  • ziemniaki,
  • jajka,
  • śmietana lub jogurt naturalny,
  • olej kokosowy.

Regenerujące kąpiele dla dłoni

Inną polecaną metodą jest moczenie rąk w odpowiednich miksturach. Możesz zastosować je nawet przed nałożeniem wybranej maski, aby zmaksymalizować działanie regeneracyjne i nawilżające. Paznokcie również wiele zyskają dzięki takim kąpielom, ponieważ zejdą nieestetyczne przebarwienia, a płytka się wzmocni.

Siemię lniane zwykle stosuje się jako naturalny środek na zaparcia, jednak należy wiedzieć, że posiada ono dużo kwasów omega-3, które przyspieszają odbudowę naskórka. Wsyp kilka łyżek brązowych ziaren do niewielkiej ilości wody i gotuj, nieustannie mieszając. Skończ w momencie, w którym składnik przybierze konsystencję kisielu. Ostudź, a następnie mocz dłonie przez piętnaście minut.

Zioła zawsze się sprawdzają, bez względu na to czy je pijemy, czy stosujemy zewnętrznie. Jedną z roślin, które wykazują działanie regeneracyjne, jest nagietek. Ponadto jest on przeciwzapalny, dlatego możesz z niego korzystać również w bardziej zaawansowanych przypadłościach skórnych, np. w przypadku zbierania się ropy. Podobnie sprawa się ma z rumiankiem, używaj ich zamiennie co jakiś czas, a szybko zobaczysz efekty.

Po prostu zaparz zioła tak, jak do picia, tylko użyj miski zamiast kubka i zwiększ ilość, np. wykorzystaj cztery torebki, lub sześć łyżeczek suszu. Po ostygnięciu wymocz dłonie, jednocześnie delikatnie masując. Niech kąpiel trwa kwadrans. Następnie nie myj rąk, tylko wetrzyj krem nawilżający.


fot.: Unsplash.com

Kiedy nie należy stosować powyższych metod?

Pamiętaj, że nie każde przesuszenie jest wynikiem warunków pogodowych. Zdarza się, że szorstkie dłonie są objawem choroby i powinien obejrzeć je lekarz, najlepiej dermatolog. Możliwe, że potrzebujesz maści sterydowej lub leków na konkretną dolegliwość ogólnoustrojową.

Lepiej nie działaj na własną rękę w przypadku krwawiących ran, swędzącej wysypki lub bąbli wypełnionych płynem. Powstrzymaj się przed korzystaniem z naszych metod jeśli dzieje się coś niepokojącego z paznokciami. Być może zaczyna się grzybica lub infekcja bakteryjna, dlatego najpierw skontaktuj się ze specjalistą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here