Każda z pań marzy o naturalnie pięknych paznokciach, jednak niełatwo uzyskać taki efekt – sprzątanie, zabiegi kosmetyczne oraz płyny do dezynfekcji przesuszają i osłabiają delikatną płytkę, która staje się krucha. Dziś zajmiemy się sposobami na jej wzmocnienie.

Czym właściwie jest paznokieć?

Powstają z tej samej tkanki co naskórek. Ich główny budulec to keratyna. Pełnią funkcję ochronną oraz tak jak u innych ssaków, obronną. Paznokcie są stale narażone na bezpośredni kontakt praktycznie ze wszystkim, z czym mamy do czynienia, nic więc dziwnego, że większość ludzi ma słabą i łamliwą płytkę. Mało kto wie jak odpowiednio pielęgnować paznokcie, zazwyczaj pomijamy je w codziennej rutynie. Co gorsza, niektórzy je gryzą, co dodatkowo wyniszcza i osłabia ich delikatną strukturę.

Obecnie nie używamy pazurów do walki, natomiast kojarzymy je poniekąd z trybem życia – zadbane dłonie i paznokcie świadczą o pracy biurowej, zaś zniszczone i pełne bruzd przypisuje się osobom pracującym fizycznie. Jest to oczywiście stereotyp. Nie każdy prezes korporacji dba o manicure, za to rolnik może mieć ręce piękne jak z reklamy kremu do rąk.

Z pewnością jednak wiele osób zwraca uwagę na stan paznokci nowo poznanej osoby. Przycięte, wypiłowane i czyste wzbudzają zaufanie, a ich właściciel robi dobre pierwsze wrażenie. Należy pamiętać, że ogromny wpływ na wygląd mają nasze geny. Takie cechy jak kształt oraz twardość dziedziczymy po rodzicach i nie mamy na to większego wpływu.


fot.: Pixabay.com

Sposoby na codzienną pielęgnację

Wcale nie musisz wydawać fortuny na specjalistyczne zabiegi w salonach SPA, żeby móc cieszyć się zdrowymi i mocnymi paznokciami. Istnieją doskonałe metody, które z powodzeniem zastosujesz w domowym zaciszu. Najszybszym sposobem jest nałożenie gotowej odżywki. Dostaniesz ją w każdej drogerii. Jest kilka rodzajów, w zależności od potrzeb. Najlepiej wybierz taką, która zawiera witaminy. Produkt należy nakładać codziennie, po jednej warstwie, przez kilka dni, po czym zmyć wszystko i powtórzyć cykl. Dzięki temu uzyskasz barierę ochronną, która dodatkowo wzmocni płytkę.

Jeżeli wolisz naturalne sposoby, wyciśnij nieco soku z cytryny i dodaj kilka kropel oliwy z oliwek. Ta mieszanka doskonale nawilża paznokcie i skórki oraz rozjaśnia w przypadku przebarwień. Wcieraj ją kilka razy w tygodniu, a szybko zauważysz efekty.

Innym dobroczynnym preparatem, który z łatwością przygotujesz sama, jest połączenie olejku herbacianego z witaminą E, którą uzyskasz z kapsułek sprzedawanych w aptece. Taka bomba witaminowa nie tylko wzmocni, ale i odżywi paznokcie.

Alternatywą jest zabieg w salonie kosmetycznym. Jeśli lubisz manicure hybrydowy, zapytaj swoją kosmetyczkę o proteinową bazę, która ma dobroczynny wpływ. Jest to opcja dwa w jednym – zyskasz w ten sposób piękne i mocne paznokcie. Usługa kosztuje około 100 zł. Cena może być inna w zależności od miasta, w którym znajduje się twój salon.

Dobra dieta to podstawa

Nie jest tajemnicą, że jeśli chcemy być zdrowi, musimy odpowiednio się odżywiać. Zła dieta wpływa na kondycję paznokci, które również potrzebują witamin, żeby dobrze wyglądać. Głównie korzystają z tych z grupy B oraz żelaza. Warto zatem wzbogacić posiłki o dobrej jakości czerwone mięso, nasiona roślin strączkowych oraz jajka. Doskonałym źródłem tiaminy (wit. B) są drożdże, które możesz odpowiednio przygotować, aby nadawały się do picia.


fot.: Pexels.com

Unikaj tzw. pustego jedzenia, czyli fast-foodów, alkoholu, słodyczy oraz sztucznych napojów gazowanych. Zamiast tego możesz codziennie rano wypijać koktajl z zielonych warzyw, np. brokuła, jarmużu, ogórka oraz selera. Wspomożesz nie tylko swoje paznokcie, ale cały organizm, dzięki czemu zyskasz energię i pogodę ducha.

Kiedy udać się do lekarza?

Jeśli powyższe zabiegi nie pomagają, a ty widzisz plamy, przebarwienia lub rozdwojenia na swoich paznokciach, wtedy należy zasięgnąć profesjonalnej porady lekarskiej. Powinnaś wykonać rutynowe badania krwi, aby wykluczyć anemię. Takie zmiany na płytce mogą świadczyć również o zaburzeniach hormonalnych. W takim wypadku konieczna jest pomoc endokrynologa, który dobierze odpowiednią terapię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here