Każda z nas lubi mieć zadbane i pomalowane paznokcie. Od kilku lat rynek podbija manicure hybrydowy, który jest praktyczny i trwały. Coraz więcej pań inwestuje w sprzęt pozwalający na wykonanie takich paznokci w domu. Dowiedz się, czego potrzebujesz, żeby tworzyć hybrydy bez wychodzenia do kosmetyczki!
Dobra lampa, czyli jaka?
Marki kosmetyczne tworzą coraz więcej domowych lamp UV. Istnieją różne rozmiary, czasy naświetlania oraz kształty. Jeżeli jesteś początkująca w tym temacie, możesz się szybko zagubić, dlatego podpowiadamy, jak wybrać sprzęt dopasowany do swoich potrzeb.
Istnieją cztery rodzaje lamp do utwardzania lakieru hybrydowego:
• Lampy UV
• Lampy UV LED
• Lampy LED z technologią DUAL
• Lampy LED z technologią DUAL + technologią RED
Pierwszy typ jest najstarszy i najtańszy. Obecnie odchodzi się od ich stosowania, ponieważ mają one uciążliwą wadę – przepalające się często żarówki. Wymiana światła wcale nie jest opłacalna, ponadto może ci go zabraknąć w trakcie tworzenia manicure. Czas utrwalenia lakieru za pomocą tego sprzętu wynosi około 2 – 3 minuty.
fot.: Unsplash.com
Lampy UV LED są urządzeniami o znacznie dłuższej żywotności i krótszym czasie naświetlania. Dzięki nim lakier hybrydowy staje się utwardzony po kilkunastu – kilkdziesięciu sekundach. Dodatkową zaletą jest obecność luster wewnątrz urządzenia, co przyspiesza proces dzięki odbiciu światła.
Sprzęt rozszerzony o technologię DUAL jest nieco mniejszy od powyższych. Jego kształt przypomina kapsułę i jeszcze szybciej utwardza lakiery oraz żele. Lampy z technologią RED posiadają dodatkową funkcję, która chroni skórę przed szkodliwym światłem UV.
Ceny lamp nie są wysokie, nawet w przypadku tych z najnowszą technologią i wahają się między 50 a 150 zł. Jeśli nie masz dużo miejsca, możesz wybrać tzw. mostek, czyli urządzenie LED, pod którym utwardzisz jednocześnie lakier na maksymalnie czterech paznokciach.
Przygotowanie paznokcia
Zanim nałożysz lakier, należy odpowiednio przygotować płytkę paznokcia. Po pierwsze, odsuń skórki. Możesz do tego użyć specjalnych płynów, które sprzedawane są w takich samych opakowaniach jak lakiery. Zmiękczają delikatną strukturę tkanki i pozwalają na bezproblemowe usunięcie jej przy pomocy cążek. Rób to delkatnie, aby nie uszkodzić zdrowej płytki.
Kolejny, bardzo ważny krok, to nadanie kształtu. Rynek oferuje wiele pilników o różnej ziarnistości, czyli gradacji. Najlepiej sprawdzi się gradacja 100-180, tj. średnia twardość. Kiedy długość oraz forma będą odpowiednie, delikatnie wypoleruj powierzchnię paznokcia pilnikiem o ziarnistości 600. Jest to bardzo delikatny produkt, służący do matowienia. Jeżeli masz obgryzione paznokcie, możesz użyć tipsa – nie piłuj podrażnionej płytki!
Przed nałożeniem bazy, warto przetrzeć powierzchnię specjalnym płynem odtłuszczającym, tzw. cleanerem. Dzięki temu hybryda lepiej przywrze do paznokcia i w efekcie dłużej się utrzyma.
Etapy nakładania hybrydy
Jako pierwszy produkt nałóż tzw. lakier base. Jest to bezbarwna baza pod kolor, która chroni paznokcie przed przebarwieniem. Dostępne są nawet odżywcze podkłady, które dodatkowo pielęgnują.
fot.: Pixabay.com
Wreszcie czas na kolor. W zależności od tego, jaki wybierzesz, będziesz musiała określić, ile warstw chcesz położyć. Jasne, słabo napigmentowane odcienie, zwykle wymagają aż do trzech nałożeń! Uwaga: każdą warstwę trzeba utwardzić w lampie przed dodaniem następnej!
Kiedy paznokcie są dokładnie pomalowane i utwardzone, dodaj jeszcze top, który zabezpiecza manicure przed uszkodzeniem. Jest to kolejny bezbarwny produkt, jednak jego struktura po wyjęciu z lampy jest nieco mocniejsza od reszty produktów. Ponadto top sprawi, że paznokcie będą błyszczące, chyba że postawisz na matowe wykończenie, które również zależy od ostatniej warstwy.
Po skończonej pracy przetrzyj płytkę ponownie cleanerem, żeby pozbyć się lepkiego efektu oraz wydobyć połysk.
Piękna trwałość na długo
Dobrze wykonany manicure, z zachowaniem wszystkich etapów tworzenia, trzyma się na paznokciach do czterech tygodni, czyli do momentu widocznego odrostu – wtedy woda oraz kremy zaczynają wchodzić pod lakier i osłabiają jego strukturę. Jednak zanim to nastąpi, hybrydy są odporne na wpływ wody i detergentów.