Najczęściej dotyczy dzieci, jednak coraz więcej dorosłych również to robi. Brzydki nawyk czy głębszy problem? Dowiedz się jakie przyczyny może mieć obgryzanie paznokci.

Zaburzenie czy choroba?

Nawykowe obgryzanie paznokci to problem, który dotyczy dużej części społeczeństwa. Zwykle zaczyna się we wczesnym dzieciństwie i wygasa w okresie dojrzewania. Niestety nie zawsze. Onychofagia, czyli gryzienie skórek oraz paznokci, jest zaburzeniem na tle nerwicowym. Osoba nim dotknięta, robi to nieświadomie w trakcie całego dnia. Czynność nasila się w sytuacjach stresowych.

Osoby, które rzucają palenie, zaczynają gryźć palce u rąk. Jest to spowodowane nawykiem zbliżania dłoni do ust i wynika z tzw. głodu nikotynowego.

Przyczyny onychofagii

Naukowcy oraz lekarze wymieniają kilka przyczyn obgryzania paznokci. W przypadku dzieci chodzi o zaniechanie nawyku ssania kciuka – mechanizm działania jest podobny, jak u osób rzucających palenie papierosów.

Braki pewnych witamin w organizmie również mogą prowadzić do onychofagii. Pobudzenie nerwowo-mięśniowe sprawia, że ciało próbuje spożytkować energię w ten właśnie sposób. Badania pokazują, że osoby, które zażywają narkotyki, mają nawyk z tego samego powodu – wadliwego działania układu nerwowego.


fot.: Pexels.com

Najpopularniejszą przyczyną jednak okazuje się stres. Zdenerwowanie, poczucie bezsilności oraz lęk powodują odruch gryzienia. W tym przypadku pomóc może terapia psychologiczna lub wdrożenie leków uspokajających, które przepisze psychiatra. Jeśli obgryzasz paznokcie tylko podczas sytuacji stresowych, nie musisz się martwić – jest to normalny objaw. Problem pojawia się wtedy, kiedy onychofagia ma charakter nawykowy, tj. występuje niezależnie od okoliczności.

Powikłania obgryzania paznokci

Jak każdy problem zdrowotny, także onychofagia niesie ze sobą przykre konsekwencje. Bardzo niebezpieczny jest wzrost zachorowalności poprzez wzmożony pobór bakterii i wirusów. Na dłoniach znajduje się wiele drobnoustrojów, ponieważ dotykamy zanieczyszczonych powierzchni oraz przedmiotów. Układ immunologiczny nie jest w stanie poradzić sobie ogromem zarazków – w efekcie osoba obgryzająca paznokcie cierpi na częste przeziębienia i grypę.

Kolejnym powikłaniem jest aspekt psychiczny. Onychofagia powoduje nieestetyczny wygląd dłoni i wywołuje wstyd oraz stres z tym związany. Jest to błędne koło – wyższy poziom niepokoju prowadzi do zwiększonego gryzienia. Spróbuj zastosować techniki relaksacyjne. Medytacja lub mindfulness pomogą odprężyć umysł i ciało.

Dzieci, które nawykowo obgryzają paznokcie, mogą nabawić się wad zgryzu. Ciągłe wkładanie rąk do ust powoduje zgryz otwarty, a czasem nawet tzw. przodozgryz, czyli przesunięcie żuchwy do przodu. Leczenie jest kosztowne i trudne, dlatego tak ważne jest szybkie rozwiązanie problemu.

Jak poradzić sobie z uciążliwym nawykiem?

W zależności od nasilenia problemu istnieją różne sposoby radzenia sobie z nim. W przypadku bolesnego obgryzania paznokci i skórek do krwi, bez możliwości zaprzestania, niezbędna jest konsultacja specjalisty.


fot.: Pexels.com

Jeśli jednak nie cierpisz na zaawansowaną formę onychofagii, możesz spróbować tzw. domowych sposobów. Najpopularniejszy, który stosuje się także u dzieci, polega na posmarowaniu palców specjalnym, gorzkim płynem. Niedobry smak powoduje stopniowe odzwyczajanie się od kierowania rąk do buzi.

W niektórych drogeriach oraz sklepach internetowych istnieje możliwość kupienia specjalnych rękawiczek lub nakładek na paznokcie. To dobry, ale niezbyt komfortowy sposób – wiele osób za nim nie przepada, ponieważ taka bariera wymaga zdejmowania przed każdym myciem rąk.

Dobrym pomysłem, który zyskał popularność szczególnie wśród pań, jest nałożenie tipsów lub wykonanie specjalnego manicure hybrydowego, który jest bardzo twardy i uniemożliwia gryzienie. To doskonały sposób na to, aby dłonie wyglądały na zadbane, dlatego kobiety preferują właśnie tę metodę. Istnieje nawet możliwość przedłużenia paznokci, aby wyglądały lepiej.

Zadbaj o siebie!

Bez względu na to, którą metodę wybierzesz pamiętaj, żeby podejść do problemu holistycznie. Zadbaj o swoje zdrowie, odżywiaj się odpowiednio i wzmacniaj odporność. Ćwicz regularnie oraz nie rezygnuj z odpoczynku. Spraw, aby dłonie były nawilżone i ładne – stosuj peelingi oraz maski dedykowane skórze rąk. Dzięki temu poczujesz się lepiej ze swoim wyglądem, co także wpłynie na twoje codzienne funkcjonowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here