Mimo, iż dotyka każdą kobietę po 45. roku życia, nadal jest tematem tabu. Wiele pań boi się naturalnego stanu przekwitania organizmu, co wynika najczęściej z niewiedzy. Poniższy artykuł rozwieje lęki i wątpliwości.

Czym jest menopauza?

Doświadcza jej każda kobieta między 45. a 55. rokiem życia. Menopauza, czyli przekwitanie lub klimakterium, to naturalny proces, w wyniku którego kobieta traci zdolność do rozpłodu. Wiele pań jej się obawia, jednak zupełnie niepotrzebnie. Niemniej jednak faktem jest, że powstało wiele mitów wokół tego tematu.

Należy pamiętać, że menopauza nie należy do chorób, mimo iż wiąże się z poważnymi przemianami hormonalnymi w ciele i może powodować objawy kojarzone z niektórymi zaburzeniami układu dokrewnego.

Objawy menopauzy

Zanik płodności zaczyna pojawiać się już 10 lat przed klimakterium. Na początku występują nieregularne miesiączki, charakteryzujące się mniejszym lub bardziej obfitym krwawieniem niż zwykle. Około 2 lata przed menopauzą zaczynają się uderzenia gorąca, obniżone libido, suchość pochwy oraz problemy ze snem – zazwyczaj bezsenność oraz wybudzanie w środku nocy lub nad ranem.

Nie każda kobieta przechodzi menopauzę w taki sam sposób. Główną rolę odgrywają geny, ale nie należy bagatelizować wpływu czynników zewnętrznych. Palenie tytoniu oraz dieta uboga w witaminy i minerały, mogą sprawić, że przekwitanie rozpocznie się wcześniej, a objawy będą bardziej nasilone.

Wiele pań przeżywa huśtawki nastrojów, podobnie jak w przypadku pokwitania – czasu wystąpienia pierwszej miesiączki. Występują stany lękowe, rozdrażnienie oraz napady płaczu. To zupełnie normalne i nie należy się niepokoić.


fot.: Pexels.com

Zmiany w gospodarce hormonalnej powodują również kołatanie serca, wzmożoną potliwość, bóle głowy, świąd pochwy, częstsze oddawanie moczu i problemy z koncentracją. Nagłe uczucie gorąca, któremu towarzyszy czerwony rumień na dekolcie, jest najpopularniejszym symptomem, na który skarży się większość kobiet.

W jaki sposób zapobiegać ewentualnym powikłaniom?

Niedobór estrogenów wiąże się z kilkoma problemami. Najniebezpieczniejszym z nich jest postępująca osteoporoza, czyli znaczne osłabienie kości, w wyniku którego dochodzi do złamań. Ponadto panie przechodzące menopauzę są narażone na choroby serca, jako że zwiększa się stężenie cholesterolu we krwi, co prowadzi do zatorów żylnych.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych komplikacji, należy przede wszystkim pozostać pod stałą opieką lekarza, który zleca okresowe badania krwi. Dzięki temu kobieta jest w stanie monitorować stan swojego zdrowia i zareagować we wczesnym stadium powikłań.

Zalecana jest konsultacja z dietetykiem, który dopasuje posiłki w taki sposób, żeby organizmowi nie brakowało wapnia. Rozszerzy dietę również o niezbędne witaminy i minerały. Ruch to zdrowie także w czasie klimakterium. Warto ćwiczyć, aby wzmocnić układ mięśniowy i kostny, jednak uprawiany sport nie powinien być zbyt wymagający.

Dobrze jest zrezygnować z palenia tytoniu, ponieważ wpływa on na zaostrzenie przykrych objawów oraz zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań. Suplementacja witaminy D3 wspomoże kości i układ nerwowy, co z kolei załagodzi zmienność nastrojów.

Czy można leczyć menopauzę?

Jak pisaliśmy wyżej, menopauza nie jest chorobą, dlatego samej w sobie się jej nie leczy. W przypadku występowania bardzo uciążliwych objawów, uniemożliwiających wręcz normalne funkcjonowanie, lekarze proponują hormonalną terapię zastępczą.

Farmakoterapia polega na przyjmowaniu tabletek, które zawierają progestagen, czyli syntetyczny hormon zastępujący swój naturalny odpowiednik wytwarzany przez jajniki – progesteron.

Powyższa forma terapii sprawdza się w przypadku stosowania jej przez okres około 5 lat. Ten czas niekiedy się wydłuża, ale ma to swoje wady oraz niebezpieczne następstwa. Badania wykazały, że przedłużenie kuracji przyczynia się do powstawania nowotworów piersi i macicy.


fot.: Pexels.com

Niektóre zioła, takie jak soja zwyczajna, niepokalanek pieprzowy i pluskawica groniasta, mają dobroczynny wpływ na przebieg menopauzy. Łagodzą nieprzyjemne odczucia z nią związane i poprawiają nastrój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here